Ból piersi a ciąża – czy się nasila?

Ból piersi a ciąża - czy się nasila?

Ciąża powoduje ból piersi, a objawy różnią się w zależności od trymestru. Najwcześniejsze oznaki bólu piersi są najczęściej odczuwane w sutkach. Gdy Twój organizm przygotowuje się do porodu, piersi stają się mrowiące, pełne i tkliwe. Możesz też odczuwać poranne mdłości. Mimo starań, ból piersi nie ustępuje, a nawet może stać się przewlekły. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby złagodzić dyskomfort.

Diuretyki

Nie ma jednoznacznych dowodów na stosowanie diuretyków podczas ciąży. Chociaż mogą one złagodzić niektóre objawy, wykazano, że powodują poważne skutki uboczne u matki i płodu. Ryzyko stosowania tych leków w czasie ciąży obejmuje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi. Dodatkowo mogą one powodować obrzęk, który występuje w czasie ciąży z powodu fizjologicznych i patologicznych skutków ciąży.

Istnieje kilka potencjalnych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem leków moczopędnych, a mogą one obejmować zmniejszenie objętości osocza, upośledzenie rzutu serca i mniejszą perfuzję maciczno-łożyskową. W jednym z ostatnich badań stwierdzono, że klirens hormonu – siarczanu dehydroizoandrosteronu – spadł o 18% po krótkotrwałym leczeniu furosemidem u kobiet z przewlekłym nadciśnieniem, ale poziom siarczanu dehydroizoandrosteronu wrócił do normy po odstawieniu diuretyku. Sibai i wsp. zgłosili również obawy, że mniejsza niż normalna ekspansja objętościowa osocza może wpływać na wzrost płodu.

Ibuprofen

Ibuprofen może zapewnić szybkie uśmierzenie bólu, ale nie jest zalecany dla kobiet w ciąży – te słowa pochodzą z serwisu quantumdatascience.ro. Oprócz ryzyka działań niepożądanych, przyjmowanie leku w ostatnich 30 tygodniach ciąży może spowodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego (ductus arteriosus). Przewód ten jest odpowiedzialny za zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych przez całą ciążę. Zwykle zamyka się on samodzielnie kilka dni po urodzeniu, ale przyjmowanie ibuprofenu w ostatnich etapach ciąży może spowodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego, przewodu odpowiedzialnego za przenoszenie krwi dziecka. Może to również prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi w płucach dziecka, co może być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka.

Jednakże stosowanie ibuprofenu w czasie ciąży powinno odbywać się pod nadzorem pracownika służby zdrowia. NLPZ nie powinny być podejmowane przed lub w trakcie drugiego i trzeciego trymestru. Ponadto, kobiety powinny omówić z ich dostawców opieki zdrowotnej wszelkie skutki uboczne i korzyści z używania ibuprofenu w czasie ciąży. Ponadto powinny omówić najniższą dawkę na najkrótszy czas trwania i zgłosić wszelkie wątpliwości tak szybko, jak to możliwe.

Acetaminofen

Najczęstszym zastosowaniem acetaminofenu jest łagodzenie bólu. Jest to lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, stosowany w leczeniu różnych stanów, w tym gorączki, bólu głowy i bólu piersi. Kobiety karmiące piersią mogą go również stosować w celu złagodzenia dyskomfortu związanego z obrzękiem piersi i zatkanymi przewodami mlecznymi. Jednak brak badań doprowadził niektórych ekspertów do zalecania ostrożności przy stosowaniu acetaminofenu w czasie ciąży.

Ale chociaż acetaminofen jest ogólnie uważany za bezpieczny do stosowania w czasie ciąży, wiele kobiet nadal bierze go jako środek ostrożności. Ważne jest, aby pamiętać, że kobiety w ciąży powinny stosować acetaminofen tylko w razie potrzeby i tylko przez krótki okres czasu. Dłuższy kurs stosowania acetaminofenu może być również szkodliwy dla płodu. Dlatego kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem i omówienie ryzyka i korzyści związanych ze stosowaniem acetaminofenu w czasie ciąży.

Rozstępy

Rozstępy podczas bólu piersi i ciąży są często częścią doświadczenia i ważne jest, aby być świadomym przyczyn i możliwości leczenia. Te nieestetyczne rozstępy są spowodowane rozciąganiem skóry podczas ciąży. Tkanka podtrzymująca pod skórą zmienia się, pozostawiając za sobą czerwonawe, brązowe lub fioletowe linie. Nawilżanie skóry nie zapobiegnie powstawaniu rozstępów, ale pomoże zmniejszyć ich widoczność i zapobiec ich pogłębianiu się. Na szczęście, te znaki zanikają po porodzie.

Przyczyny rozstępów różnią się w zależności od osoby. Dla niektórych są one pojedynczą, długą linią, podczas gdy inni rozwijają duże, kanciaste znaki. Rozstępy w okolicy piersi są bardziej powszechne u kobiet o jaśniejszej skórze i mają tendencję do zaczynania od czerwonawego lub fioletowego koloru. Później stają się srebrno-białe. Ciemniejsze kobiety mają tendencję do występowania ciemniejszych smug. Niektóre rozstępy mogą całkowicie zniknąć po porodzie. Rozstępy podczas bólu piersi i ciąży mogą być również spowodowane brakiem równowagi hormonalnej, stanem zwanym polipowatością tkanki tłuszczowej.

Zastosowanie leków

Kobieta cierpiąca na ból piersi podczas ciąży może być zainteresowana poznaniem najlepszego sposobu na złagodzenie dyskomfortu. Podczas gdy niektóre kobiety uważają miejscowe NLPZ za skuteczne, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek rodzaju leków. Niektóre suplementy mogą kolidować z przepisanymi lekami i innymi schorzeniami. Dodatkowo, kobiety cierpiące na nagły ból piersi, który towarzyszy bólowi w klatce piersiowej, powinny skonsultować się z lekarzem. Ból może być również spowodowany jej cyklem menstruacyjnym i może być klasyfikowany według intensywności.

Silność bólu piersi jest określana w 10-punktowej skali. Ból może występować w jednej lub obu piersiach i może być związany z innymi objawami lub oznakami. Bólowi uczestniczki może towarzyszyć ciężkość piersi lub wydzielina lub zmiany skórne. Niezależnie od przyczyny, ból piersi może zakłócać sen kobiety, czynności życia codziennego, lub zatrudnienia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu piersi w ciąży.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top