Ból zęba w ciąży i plomba na jedynce, czyli w jaki sposób w ciąży leczyć zęby?

ból zęba w ciąży

Ból zęba w ciąży? Brzmi nieprzyjemnie, ale zdarza się, że nawet w tzw. stanie błogosławionym pojawia się nagły, rwący ból zęba. Sytuacja jest tym poważniejsza gdy jest to jeden z najważniejszych zębów, dodatkowo wymagający plombowania. Czy dentysta w ciąży może zdecydować się na takie rozwiązanie jak plomba na jedynce i o czym warto wówczas pamiętać?

Ból zęba w ciąży – czy można iść do dentysty?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, jednak w ciągu dziewięciu miesięcy w organizmie zachodzi wiele zmian i są mamy, które skarżą się na bolesność zębów w ciąży, a nawet na znaczne pogorszenie się ich stanu. Czy w takiej sytuacji można udać się do stomatologa i czy możliwe są takie zabiegi jak np. plomba na jedynce [https://dentinfo.pl/plomba-na-jedynce/] w ciąży?

Przede wszystkim warto pamiętać, że przed zajście w ciążę zaleca się wszystkim kobietom szczegółowy przegląd stomatologiczny ponieważ w trakcie oczekiwania na dziecko istotne znaczenie ma aby zęby były zdrowe. Wiąże się to z faktem, że stan zapalny w ciąży może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Jednak nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć i część kobiet skarży się, że w okresie ciąży stan ich zębów znacznie się pogorszył. Czy w sytuacji kiedy dokucza ból zęba w ciąży możliwa jest wizyta u dentysty?

Leczenie zębów w ciąży jest możliwe, a nawet wskazane w sytuacji kiedy np. ból zębów jest dokuczliwy i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Dentyści wskazują, że najlepszym okresem na wykonywanie zabiegów stomatologicznych jest drugi trymestr ciąży. Raczej powinno się unikać zabiegów w pierwszym trymestrze, kiedy ryzyko poronienia jest znacznie wyższe. Są jednak wyjątkowe sytuacje, np. nagłe i silne bóle zębów, które wymagają natychmiastowej pomocy dentysty, ponieważ dyskomfort mamy oraz stres negatywnie wpływają na rozwijający się płód. Dlatego ból oraz utrzymujący się stan zapalny, a także poważne choroby zębów u przyszłych mam leczy się zawsze, niezależnie od etapu ciąży.

Plomba na jedynce w ciąży, czyli jakie zabiegi wykona stomatolog u kobiety w ciąży?

Czasami ból zęba w ciąży jest spowodowany ubytkiem lub zgubioną plombą. W takiej sytuacji wiele mam zadaję sobie pytanie o możliwość wykonania zabiegu w gabinecie stomatologicznym.

Warto wiedzieć, że to lekarz podejmuje decyzję o tym czy kobieta w ciąży może zdecydować się na plombowanie zęba. Jeśli jest to konieczne, ponieważ doszło do uszkodzenia np. jedynki i nie ma możliwości poczekania z zabiegiem do porodu lub okresu połogu, to wówczas lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu natychmiastowego plombowania. Decyduje również o wyborze najlepszego sposobu leczenia oraz środków, które nie powinny zaszkodzić dziecku oraz przyszłej mamie. Są to jednak sytuacje skrajne i w każdym wypadku zdecydowanie lepiej dbać o leczenie zębów przed okresem zajścia w ciążę oraz wykonywać regularne przeglądy stomatologiczny, ponieważ w ten sposób wiele mam może uniknąć dodatkowego stresu, który wiąże się z bolesnością zębów w okresie ciąży, a także stresującymi wizytami u stomatologa.

Warto pamiętać, że, zgodnie z polskimi przepisami prawa, kobieta w ciąży oraz w okresie połogu, czyli do 6 tygodni po porodzie, ma możliwość skorzystania z dodatkowego świadczenia gwarantowanego w zakresie leczenia stomatologicznego. Dlatego, w przypadku nagłego bólu zęba kobieta w ciąży zgłaszająca się do lekarza dentysty, który ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ nie może odmówić przyjęcia pacjentki. Dotyczy to wizyt w ciągu dnia, natomiast po godz. 19:00 również wizyt w placówkach, w których pełniony jest dyżur stomatologiczny pomocy doraźnej. Polskie regulacje prawne zakładają również, że to karta przebiegu ciąży jest dokumentem, który daje kobiecie w ciąży dodatkowe uprawnienia do świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych.

Ból zęba w ciąży może przytrafić się każdej kobiecie – nawet tej, która dbała o regularne wizyty u stomatologa przed zajściem w ciążę. W takiej sytuacji zawsze warto udać się do lekarza, który udzieli niezbędnej pomocy, a czasami podejmie decyzję o konieczności wykonania zabiegu lub o rozwiązaniu takim jak np. plomba na jedynce. Warto pamiętać, że z wizytą u stomatologa nie powinno się zwlekać nawet będąc w ciąży, ponieważ dodatkowy stres ma niekorzystny wpływ na kobietę w stanie błogosławionym oraz na rozwijający się płód.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top