Co robić, gdy noworodek się ślini – przydatne wskazówki

Co robić, gdy noworodek się ślini - przydatne wskazówki

Jeśli Twój noworodek się ślini, możesz mieć do czynienia z wieloma różnymi problemami. W tym artykule dowiesz się o mięśniach, śliniankach i ząbkowaniu, a także o wysypce ślinowej, która może pojawić się u niemowląt, gdy zaczynają rozwijać się zęby. Oto kilka przydatnych wskazówek, jak radzić sobie z problemami ślinienia się noworodka.

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z przedszkolak.eu

Rozwój mięśni i śliny trawiennej dziecka

Ślinienie się jest naturalną częścią rozwoju noworodka. Świadczy o tym, jak bardzo potrzebuje do rozwoju swoich mięśni i śliny trawiennej. Jednak ślinienie się jest raczej uciążliwe niż stanowi zagrożenie dla zdrowia noworodka. Oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć ilość ślinienia się:

Rozwój ślinianek dziecka

Przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia ślinianki niemowląt produkują tylko niewielką ilość śliny. Jednak w miarę jak rosną, zaczynają produkować więcej śliny. Problem polega na tym, że ta zwiększona produkcja śliny będzie odwracać uwagę dziecka od pozycji jego ust lub ruchów języka. Powstały nadmiar śliny może powodować ślinienie się. Ponadto ślinienie może wystąpić, gdy dziecko porusza głową wbrew grawitacji lub używa rąk, aby po coś sięgnąć.

Ślinienie jako oznaka ząbkowania

Jeśli Twoje dziecko się ślini, jest to dobry wskaźnik ząbkowania. Ząbkowanie jest normalną częścią rozwoju niemowlęcia, ale proces ząbkowania może sprawić, że Twoje dziecko będzie niespokojne. Okres ten rozpoczyna się na kilka miesięcy przed tym, jak u dziecka zaczną pojawiać się zęby. Podczas gdy Twój noworodek może nie rozumieć, co oznacza ząbkowanie, ważne jest, aby zwracać uwagę na te 10 objawów.

Wysypka ropna jako wysypka spowodowana ślinieniem się

Wysypka ropna jest częstym problemem skórnym u noworodków i można ją leczyć na kilka sposobów. Po pierwsze, można nałożyć na twarz dziecka wazelinę. Wazelina będzie działać jako bariera między śliną a skórą dziecka, zmniejszając podrażnienie spowodowane ślinieniem się. Po drugie, możesz oczyścić twarz dziecka delikatnym, bezzapachowym płynem do mycia dzieci lub mleczkiem. Wreszcie, Twoje dziecko powinno nosić śliniak podczas posiłków, co zapobiegnie przedostawaniu się śliny na ich ubrania.

Traktowanie wysypki ślinowej

Najczęstsze obszary twarzy, które mogą być podatne na wysypkę ślinową to usta, policzki, fałdy pod szyją i obszar klatki piersiowej. Te wrażliwe obszary mogą być łatwo podrażnione przez ślinę, więc ważne jest, aby unikać wszelkiego rodzaju kontaktu z nimi. Aby zapobiec powstawaniu wszelkiego rodzaju wysypki ślinowej, ważne jest, aby dokładnie oczyścić ten obszar. Używanie miękkiej, chłonnej chusteczki lub śliniaka może pomóc zapobiec dotykaniu przez ślinę dotkniętych obszarów.

Traktowanie nadmiernego ślinienia się

Nadmierne ślinienie się u dziecka może być kłopotliwe i potencjalnie szkodliwe. Jeśli trwa dłużej niż kilka dni, może wskazywać na atrezję przełyku lub wycofanie się z nadużywania substancji przez matkę. Ostre ślinienie się jest zwykle rozwojowe, ale przedłużające się okresy mogą sygnalizować infekcję lub odurzenie lekami. Nadmierne ślinienie się może być również objawem ząbkowania, ale nie jest jedyną przyczyną.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top