Czy ciąża pozamaciczna jest widoczna na USG?

Czy ciąża pozamaciczna jest widoczna na USG?

Badanie ultrasonograficzne może wykryć ciążę pozamaciczną, jeśli pochwa i macica są odwrócone. Pęcherz moczowy zazwyczaj przylega do macicy i powinien być widoczny, jeśli pochwa i macica przylegają do siebie. USG jamy brzusznej może ujawnić masy pęcherza lub wolny płyn pomiędzy macicą a pęcherzem. Wolny płyn lub masy znajdujące się za macicą mogą być trudne do zidentyfikowania.

Objawy

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, lekarz wykona badanie ultrasonograficzne w celu określenia lokalizacji implantacji pozamacicznej. Chociaż objawy mogą się różnić, na ogół obejmują ból miednicy, plamienie z pochwy i niejasny ból w dolnej części brzucha. Wiele z tych objawów może być również spowodowanych przez normalną ciążę. Aby dowiedzieć się więcej o objawach ciąży pozamacicznej, czytaj dalej.

Chirurgia może być konieczna w ciężkich przypadkach ciąży pozamacicznej. Ta operacja, zwana operacją jajowodu, jest ratującą życie procedurą awaryjną. Operacja jest wykonywana za pomocą kilku małych nacięć, a nie jednego dużego. Chirurg może usunąć cały jajowód, lub tylko usunąć jajo. Podczas gdy nie ma lekarstwa na ciążę pozamaciczną, procedura jest bardzo skuteczna w eliminowaniu objawów.

Jeśli jesteś zaniepokojona ciążą, powinnaś natychmiast zobaczyć się z lekarzem. Jeśli doświadczasz wewnętrznego krwawienia i obrzęku w przybliżonym obszarze jajowodów, możliwe, że jesteś w ciąży. Ponad 70% wszystkich ciąż pozamacicznych można wykryć podczas wstępnego badania USG przezpochwowego. Badanie USG dolnej części brzucha wykorzystuje cienką sondę do obejrzenia narządów rozrodczych. Jeśli jest płód, zauważysz wyściółkę ciążową. Niektóre z tych wyściółek ciążowych nie są przymocowane do macicy i mogą nie być zauważalne na USG.

Diagnoza

Pomimo wysokiej częstości występowania, około 40 procent ciąż pozamacicznych pozostaje niewykrytych na początkowej prezentacji, a sam egzamin kliniczny i historia są niewystarczające do ostatecznej diagnozy. Ponad połowa wszystkich mas ciąży pozamacicznej jest niewykrywalna przez doświadczonych ginekologów, co wskazuje na potrzebę diagnostyki obrazowej i danych laboratoryjnych. Ultrasonografia jest diagnostycznym badaniem obrazowym z wyboru dla dokładnego rozpoznania ciąży pozamacicznej.

Zastanawiasz się, jak ubrać się do ginekologa? Podpowiadamy! Kliknij: https://modnywieszak.pl/jak-sie-ubrac-do-ginekologa

Choć USG przezpochwowe może być użyte do określenia, czy kobieta jest w ciąży, nie identyfikuje ciąży pozamacicznej. Lekarz musi wykonać USG jamy brzusznej, aby zidentyfikować obecność jajnika lub jajowodu, co jest trudne do zidentyfikowania przez egzamin miednicy. Z kolei USG brzucha wykorzystuje różdżkę ultradźwiękową do potwierdzenia ciąży i oceny krwawienia wewnętrznego. Oprócz badania krwi na hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG), badanie ultrasonograficzne może być również stosowane do oceny obecności ciąży pozamacicznej i określenia, czy istnieją oznaki krwawienia wewnętrznego. Pełna morfologia krwi może być również wykonana, a grupa krwi zostanie określona, jeśli podejrzewa się ciążę pozamaciczną.

Traktowanie

W ciągu ostatnich 30 lat śmiertelność z powodu ciąży pozamacicznej dramatycznie się zmniejszyła i obecnie wynosi tylko 1,7 na 1000 ciąż. Ten dramatyczny spadek jest w dużej mierze wynikiem lepszej wykrywalności dzięki badaniu USG i pomiarowi hCG. Chociaż stan ten nadal stanowi znaczne ryzyko powikłań ciąży i śmiertelności, opcje leczenia znacznie się poprawiły. W poniższym artykule omówione zostaną przyczyny i leczenie ciąży pozamacicznej widocznej na USG.

Objawy ciąży pozamacicznej widocznej na USG obejmują ból miednicy, plamienie z pochwy i niestabilność hemodynamiczną. Objawy te często występują sześć do ośmiu tygodni po ostatniej miesiączce, chociaż mogą pojawić się później, jeśli ciąża występuje poza macicą. Kobiety mogą również odczuwać tkliwość piersi lub częste oddawanie moczu. Kobiety w ciąży, które nie stosują skutecznej kontroli urodzeń, powinny regularnie śledzić swoje miesiączki. Korzystne jest również poddanie się testowi ciążowemu, aby udokumentować możliwe umiejscowienie ciąży. Testy te dokumentują również, czy ciąża jest zdolna do przeżycia. Pomoże to zwiększyć szanse na wczesne rozpoznanie i leczenie.

Lokalizacja

Ultrasonografia może zdiagnozować ciążę pozamaciczną, jeśli występuje nieprawidłowo hiperechogeniczny pierścień, podejrzana masa przemieszczająca się oddzielnie od jajnika oraz obwodowy przepływ dopplerowski. Test b-hCG ma dodatnią wartość predykcyjną wynoszącą 90% u objawowych kobiet bez IUP w USG przezpochwowym. Szczegółowa interpretacja wyników badania ultrasonograficznego będzie konieczna w przypadku podejrzenia ciąży pozamacicznej.

Większość EP jest zlokalizowana wewnątrz jajowodu lub w okolicy ampułki. Jednak mniej niż 10% EP występuje poza tą lokalizacją. Ciąża ektopowa współistnieje z ciążą wewnątrzmaciczną. Pozostałe przypadki nazywane są ciążami rogowymi. Ciąże rogowe to takie, które wszczepiają się w nieprawidłowy róg macicy. Nie ma jednak powszechnie przyjętego rozpoznania dla ciąż rogowych.

Diagnoza ciąży pozamacicznej jest trudna bez wykonania badania USG macicy. Jednak pierwszym krokiem jest uzyskanie rozpoznania. Uzyskaj badanie USG w przypadku jakichkolwiek podejrzanych objawów. Jeśli jesteś w ciąży dłużej niż sześć tygodni, badanie USG będzie miało dużą wartość. USG może pokazać płód, macicę i inne obszary ciała. W zależności od lokalizacji i wielkości ciąży pozamacicznej, leczenie będzie się różnić.Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top