Czy ciąża wyjdzie na jaw podczas badania morfologii krwi?

Czy ciąża wyjdzie na jaw podczas badania morfologii krwi?

Badania krwi w ciąży szukają infekcji, które mogą mieć wpływ na ciążę lub nienarodzone dziecko. Nawet jeśli wyniki testu są negatywne, matka nadal może zarazić się infekcją lub zakażeniem wirusem HIV, który dotyka około połowy światowej populacji. Kobiety, które uprawiają seks bez zabezpieczenia i dzielą się igłami, powinny omówić swoje ryzyko z położnymi – fragment ten jest twórczością ekspertów portalu https://rosyjskiniebieski.com. Negatywny wynik badania krwi w ciąży nie wyklucza również cukrzycy, która jest chorobą, w której jest zbyt dużo glukozy we krwi.

Objawy ciąży

Objawy ciąży przy badaniu morfologii krwi są zwykle takie same jak przy każdym innym rodzaju badania krwi. Testy te patrzą na czerwone, białe i płytkowe składniki krwi kobiety. Czerwone krwinki przenoszą tlen z płuc do innych części ciała, w tym do dziecka. Kiedy kobieta w ciąży ma niski poziom cukru we krwi, jej czerwone krwinki mogą być podwyższone.

Ekcyklopedia Zdrowia Uniwersytetu w Rochester wyjaśnia objawy ciąży na badaniu morfologii krwi. Niski poziom RBC (czerwonych krwinek) może być wynikiem anemii. Jednak kobieta może nie być tego świadoma, chyba że nie jest w stanie oddychać przez nos lub odczuwa silne zmęczenie. Jeśli doświadczasz tych objawów, mądrze jest udać się do lekarza, aby ustalić, czy jesteś w ciąży. Możesz również omówić swoje opcje z lekarzami z Planned Parenthood, którzy mogą przepisać ci leki.

Skutki uboczne testu ciążowego z krwi

Mimo że istnieją pewne niewielkie zagrożenia związane z wykonaniem testu ciążowego z krwi, sama procedura jest dość bezpieczna. Większość kobiet doświadczy jedynie niewielkiego bólu w czasie wykonywania testu, istnieje też niewielkie ryzyko omdlenia. Możliwe jest również nadmierne krwawienie lub zasinienie. Jeśli wystąpił któryś z tych efektów ubocznych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ważne jest, aby unikać niepotrzebnej utraty krwi po zabiegu, aby zapobiec infekcjom.

Proces wykonania testu ciążowego z krwi jest taki sam jak proces uzyskania testu ciążowego z moczu. Kobiety w ciąży nie powinny mieć na sobie nic specjalnego do testu i nie powinny się wcześniej denerwować. Technik wprowadzi igłę do żyły i zbierze krew do fiolek. Cały proces powinien zająć tylko kilka minut. Po pobraniu krwi niektóre kobiety odczuwają lekkie zawroty głowy. Należy pozostać w pozycji siedzącej i wypić dużo soku lub wody, aby złagodzić dyskomfort.

Badanie na infekcje

Często lekarze wykonują posiew krwi, aby zdiagnozować infekcje. Ten test może dać więcej szczegółów na temat konkretnego organizmu powodującego infekcję, jak również najlepszy przebieg leczenia. Posiewy krwi są częstsze u noworodków i małych dzieci z gorączką, a starsi dorośli są w grupie zwiększonego ryzyka zakażenia, szczególnie ci z historią sepsy. Posiewy krwi wykrywają również obecność zapalenia wsierdzia, rodzaj infekcji, w której bakterie we krwi przyklejają się do zastawek serca.

Jeśli zostanie wykryte zakażenie krwi, pacjent powinien być natychmiast leczony. Zazwyczaj wymaga to hospitalizacji. W ciężkich przypadkach, zakażenie może prowadzić do sepsy, potencjalnie zagrażającego życiu stanu. W przypadku wykrycia zakażenia krwi, lekarz może rozpocząć leczenie antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Jeśli jednak bakterie utrzymują się lub jeśli posiew krwi jest pozytywny, lekarz może zmienić leczenie na bardziej specyficzny środek przeciwbakteryjny.

Badanie w kierunku cukrzycy

Jeśli wcześniej chorowałaś na cukrzycę, możesz chcieć zbadać się pod tym kątem przed zajściem w ciążę. Może ona mieć wiele negatywnych skutków, w tym zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w późniejszym okresie życia. Na szczęście, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana, cukrzyca ciążowa zwykle ustępuje po porodzie. Niemniej jednak, nadal powinnaś być badana po porodzie i co trzy lata po nim, aby upewnić się, że cukrzyca ustąpiła. Posiadanie cukrzycy podczas ciąży zwiększa również ryzyko martwego urodzenia, które może być spowodowane słabym krążeniem, wysokim ciśnieniem krwi lub uszkodzonymi małymi naczyniami krwionośnymi. Im większa liczba zmian w naczyniach krwionośnych, tym większe ryzyko martwego urodzenia.

Cukrzyca ciążowa pojawia się w późniejszym okresie ciąży, możliwe jest, że jest to więcej niż jedna ciąża. Badania przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej zwykle odbywają się między 24 a 28 tygodniem ciąży, chociaż kobiety, które mają wysokie ryzyko rozwoju tego schorzenia, mogą być badane wcześniej. Do kobiet z wysokim ryzykiem należą Afroamerykanki, Latynoski oraz kobiety z rodzinną historią cukrzycy. Dodatkowo, kobiety, które mają nadwagę lub otyłość lub miały wcześniej cukrzycę ciążową, powinny być badane przez swojego lekarza.

Badanie pod kątem zapalenia wątroby

Amerykańskie Kolegium Położnictwa i Ginekologii (ACOG) wcześniej poparło badania przesiewowe kobiet w ciąży pod kątem zapalenia wątroby typu B. Według ACOG, 84 do 88 procent kobiet jest badanych podczas ciąży. Ponadto, istnieje 26 stanów, które nakazują badania przesiewowe podczas ciąży, a 19 z nich wymaga testu podczas pierwszej wizyty prenatalnej. Ale dlaczego kobiety w ciąży powinny przechodzić badania na zapalenie wątroby w czasie ciąży?

Although women who have been exposed to the virus are more likely to be tested, some doctors do not know who’s at risk. Niektóre kobiety, które były narażone na działanie wirusa, wahają się, czy podzielić się szczegółami na temat ich narażenia. Dodatkowo lekarze mogą niechętnie ujawniać, czy kobieta w przeszłości przyjmowała leki dożylne. Dlatego badania przesiewowe w czasie ciąży mogą być bardziej wiarygodne niż badania oparte na ryzyku. Według dr Mony Prasad, asystenta dyrektora medycznego usług perinatalnych w OhioHealth Grant Medical Center w Columbus, badania przesiewowe w kierunku zapalenia wątroby typu C nie stanowią zmiany w rutynowej opiece położniczej.

Badanie w kierunku kiły

Badanie w kierunku kiły na – lub antygenów związanych z kiłą (SAAs) w badaniu morfologii krwi jest powszechną procedurą medyczną. Są to przeciwciała, które organizm produkuje, gdy jest narażony na działanie bakterii kiły. Gdy u danej osoby zdiagnozowano kiłę, po skutecznym leczeniu wynik testu jest zazwyczaj negatywny. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Badanie krwi na kiłę może wykryć zakażenie do 12 tygodni po początkowej ekspozycji. Test potwierdzający jest zwykle wymagany, aby wykluczyć fałszywy wynik negatywny. W zależności od miejsca zamieszkania, czas realizacji może się wahać od kilku godzin do kilku dni. Pacjenci, którzy uważają, że mogli być narażeni na kiłę, mogą również zdecydować się na przyjęcie pigułki zwanej PrEP, która zmniejsza ryzyko zakażenia HIV o 99%.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top