Czy ciąża z endometriozą jest zagrożona?

Czy ciąża z endometriozą jest zagrożona?

Jeśli masz endometriozę, powinnaś znać swoje ryzyko podczas ciąży. Ryzyko przedwczesnego porodu obejmuje urodzenie dziecka, które ma mniej niż 37 tygodni. Przedwczesny poród jest niebezpieczny dla matki i dziecka, dlatego lekarz może wykonać cesarskie cięcie, czyli zabieg chirurgiczny, podczas którego jama brzuszna matki zostaje otwarta, a dziecko usunięte. Ryzyko poronienia jest również zwiększone o 80%, co może powodować ból dolnej części pleców, skurcze i krwawienie w czasie ciąży.

Placenta praevia

Powszechność występowania łożyska previa jest większa u kobiet z endometriozą w porównaniu z grupą kontrolną, a ponadto istniało zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego. Chociaż stan ten jest rzadki, kobiety z endometriozą są bardziej narażone na ten problem ciążowy. Podczas rutynowych wizyt u lekarza, Twój lekarz będzie mógł sprawdzić, czy nie ma objawów stanu przedrzucawkowego – podany fragment jest dziełem zespołu redakcyjnego portalu Kraina Piękności.

Ciąża z endometriozą częściej prowadzi do poronienia, więc powinnaś rozważyć konsultację z lekarzem przed zajściem w ciążę. Twoje szanse na ciążę z endometriozą mogą zwiększyć szanse na poronienie nawet o 80%. Należy również obserwować oznaki poronienia, w tym ból pleców, skurcze lub krwawienie podczas ciąży.

Poronienie

Dane z badania mają być przedstawione na corocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii. Badacze uważają, że endometrioza może zwiększać ryzyko poronienia w czasie ciąży. Ponadto kobiety z endometriozą mają wyższe ryzyko ciąży pozamacicznej, które wzrosło prawie trzykrotnie z 0,6% do 1,6%. Dodatkowo zwiększone zostało również ryzyko przedwczesnego porodu o 26%, a konieczność wykonania cesarskiego cięcia aż o 40%. Uważa się, że wzrost ten jest spowodowany zmianami w funkcjonowaniu macicy i wzrostem stanu zapalnego w wyściółce endometrialnej.

Badania ujawniają niespójne wyniki dotyczące związku między endometriozą a poronieniem. Chociaż niektóre badania donoszą, że endometrioza nie ma większego wpływu na ryzyko poronienia, inne wykazują zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej i krwawienia. Niemniej jednak, w większości przypadków, kobieta z endometriozą będzie miała normalną ciążę bez dodatkowych czynników ryzyka.

Urodzenie

Kobiety z endometriozą mają wyższe ryzyko przedwczesnego porodu, a także powikłań związanych z ciążą. Stan ten może zwiększyć ryzyko krwotoku przed porodem i może wymagać wykonania cesarskiego cięcia. Ryzyko martwego urodzenia i przedwczesnego porodu jest również wyższe niż u kobiet, które nie mają tego schorzenia. Stan ten jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do przedwczesnych narodzin dzieci.

Zwiększone ryzyko niekorzystnych wyników ciąży zostało wykazane w kilku badaniach. Należą do nich cukrzyca ciążowa, przedwczesny poród i martwe urodzenie. Badanie z 2009 roku wykazało, że endometrioza jest związana ze zwiększonym ryzykiem tych powikłań ciąży. Jednak ponad 80 procentom kobiet dotkniętych endometriozą udaje się zajść w ciążę. Martwe urodzenie jest szczególnie bolesne dla par, ponieważ przychodzi po długiej, traumatycznej i kosztownej ciąży.

Cukrzyca ciążowa

Badania wykazały zwiększone ryzyko powikłań ciążowych u kobiet z endometriozą. Stan ten jest związany z bólem miednicy i niepłodnością, ale ponad 80 procent kobiet z tym zaburzeniem zachodzi w ciążę. Tkanka endometrialna w macicy może zakłócać rozwój płodu na kilka sposobów, w tym uszkadzać komórki jajowe, zapobiegać łożysku i wywoływać stany zapalne. Cukrzyca ciążowa jest również związana z przedwczesnym porodem i zaburzeniami nadciśnieniowymi w ciąży.

Objawy cukrzycy ciążowej są łagodne i ustępują wkrótce po porodzie. Zwiększone jest również ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale kobiety z tym schorzeniem zwykle nie mają zauważalnych objawów. Niektóre wspólne oznaki cukrzycy ciążowej obejmują zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu. Wczesne wykrycie może zapobiec powikłaniom i pomóc w zarządzaniu chorobą. Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz mieć cukrzycę ciążową, od razu zgłoś się do lekarza, aby uniknąć skomplikowanego porodu.

Nadciśnienie

W przeglądzie systematycznym autorzy stwierdzili, że kobiety, u których w poprzedniej ciąży zdiagnozowano endometriozę, były narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia ciążowego. Stwierdzili również, że endometrioza była związana z kilkoma niekorzystnymi wynikami ciąży, w tym ze stanem przedrzucawkowym, niską masą urodzeniową, martwym urodzeniem, cukrzycą ciążową i zaburzeniami nadciśnienia w ciąży.

Nadciśnienie ciążowe jest definiowane jako występowanie poziomów ciśnienia krwi większych niż 140 mmHg w co najmniej 20 tygodniu ciąży. Stan przedrzucawkowy, który jest najcięższą postacią nadciśnienia ciążowego, jest wynikiem zmniejszonego przepływu krwi do łożyska i nerek. Związany jest również z endometriozą i przewlekłymi zaburzeniami zapalnymi. W badaniu tym zidentyfikowano czynniki ryzyka nadciśnienia ciążowego i przedstawiono wytyczne dotyczące zarządzania nim.

Ciąża pozamaciczna

Powszechność występowania ciąży pozamacicznej z endometriozą (EM) jest znacznie większa niż innych postaci endometriozy, a istnieje szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko. Na przykład, posiadanie historii zapalenia sromu jest znacząco związane z ciążą pozamaciczną. Wcześniejsza operacja rurki lub historia zakaźna były również znaczącymi czynnikami ryzyka, stanowiącymi do 30% ciąż pozamacicznych.

Wczesne leczenie ciąży pozamacicznej jest kluczowe dla zapobiegania powikłaniom. Kobiety w ciąży, które doświadczają bólu i krwawienia powinny od razu skontaktować się z lekarzem. Chociaż wiele kobiet nie ma żadnych czynników ryzyka dla ciąży pozamacicznej, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem od razu, jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży. Ciąża pozamaciczna z endometriozą może prowadzić do powikłań, w tym krwawienia, bólu, a nawet wstrząsu.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top