Czy noworodek może urodzić się z włosami?

Czy noworodek może urodzić się z włosami?

Powodem, dla którego noworodek może być łysy jest brak włosów końcowych. Zamiast tego mają puchate włoski kosmkowe, które w końcu wyrosną na włoski końcowe. Łyse noworodki powinny mieć włosy, a mieszki włosowe powinny być obecne. Istnieją dwa rodzaje skóry głowy u noworodków: postnatalna i vellus. Jeśli noworodek jest łysy, włosy, które wychodzą z jego głowy, są prawdopodobnie włosami vellusowymi.

lanugo

Większość noworodków rodzi się z włosami, znanymi jako lanugo. Lanugo to delikatne, miękkie włosy pokrywające płód wewnątrz macicy. Jest ono odpowiedzialne za ochronę płodu przed żywiołami i utrzymanie go w cieple. Chociaż lanugo jest zwykle zrzucane przed urodzeniem, może pozostać na miejscu przez kilka miesięcy po urodzeniu – pomysł na ten fragment jest zaczerpnięty ze strony Domowe SPA – Domowe SPA to strona internetowa poświęcona urodzie, modzie i zdrowemu stylowi życia. Chociaż lanugo jest normalne, może powodować niepokój u noworodka.

Lanugo, czyli owłosienie ciała, jest normalną częścią rozwoju noworodka. Pomaga zmniejszyć stres w łonie matki i stymuluje wzrost włosów. U niemowląt o jaśniejszej skórze, lanugo może być jasne i nie jest widoczne. Dzieci o ciemnej skórze mają ciemniejsze włosy, a ich lanugo może być widoczne gołym okiem. Ponadto, lanugo może pokrywać tylko niewielki obszar ciała, np. plecy. Jednak w niektórych przypadkach może pokryć całe ciało.

Vernix

Biofilm znany jako vernix caseosa pokrywa skórę noworodka podczas ostatniego trymestru ciąży. Powłoka ta chroni skórę noworodka przed infekcjami i ułatwia przejście skóry z życia wewnątrzmacicznego do pozamacicznego w pierwszym tygodniu postnatalnym. Werniks zbudowany jest z zawierających wodę korneocytów osadzonych w matrycy lipidowej. Chociaż jego występowanie jest rzadkie u białych niemowląt, jest powszechne u dzieci afroamerykańskich i azjatyckich.

Wykazano, że dzieci, które urodziły się między 38 a 40 tygodniem ciąży, mają najwięcej vernixu. Najmniejsza ilość vernixu występuje u niemowląt przedwczesnych i po terminie. We wcześniejszym okresie ciąży niemowlęta były myte i wracały do matek ubrane. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby nie myć dziecka zaraz po urodzeniu i opóźnić pierwszą kąpiel o kilka dni. Uważa się, że te dwa czynniki przyczyniają się do zdrowej skóry dziecka i zdrowego układu odpornościowego.

Genetyka

Genetyka wzrostu włosów to fascynujące badanie, w którym geny decydują o tym, czy włosy będą rosły czy wypadały w określonych etapach. W mieszku włosowym jedną z dwóch faz jest faza anagenu, podczas której komórki nabłonka mieszkowego różnicują się w komórki macierzy pod wpływem brodawki mieszkowej. Z komórek macierzy powstaje łodyga włosa i wewnętrzna pochewka korzenia. Okres pomiędzy tymi dwoma fazami jest określany przez genetykę, chociaż choroby i odżywianie mogą wpływać na czas trwania.

Genetyka molekularna zrewolucjonizowała dermatologię dzięki odkryciu dziedzicznych zaburzeń wpływających na wzrost włosów. Kiedyś zdegradowana do obserwacji i empirii, genetyka molekularna pozwala teraz lekarzom zaprojektować racjonalne leczenie farmakologiczne i może nawet prowadzić do terapii genowej. Genetyka wzrostu ludzkich włosów dała nam nowy wgląd w wzrost i różnicowanie komórek w mieszku włosowym, które ujawniają cykliczny wzór różnicowania.

Badanie w kierunku lanugo

Pediatra będzie w stanie zalecić plan leczenia lanugo, czyli brzoskwiniowych, rozmytych włosów rosnących na ciele dziecka. Stan ten jest powszechny u noworodków, ale nie jest powszechny u starszych dzieci. Niektóre warunki, takie jak celiakia, mogą powodować lanugo. Inne przyczyny to zaburzenia odżywiania lub celiakia.

Lanugo może występować na każdej części ciała noworodka, choć nie występuje na częściach, które nie mają mieszków włosowych. U niektórych noworodków, lanugo jest lekkie lub całkowicie nie istnieje, podczas gdy u innych dzieci jest widoczne. Lanugo zazwyczaj pojawia się na plecach i ramionach dzieci urodzonych między 37 a 42 tygodniem. Dziecko może mieć go częściowo lub w całości, choć w niektórych miejscach może być minimalny.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top