Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą?

Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą?

Jedno z częstych pytań dotyczących tabletek antykoncepcyjnych brzmi: „Czy naprawdę chronią przed ciążą?”. Odpowiedzią jest dźwięczne „Tak”. Zapobiegają one poczęciu i mają wiele korzyści, od zapobiegania chorobom wenerycznym i innym chorobom przenoszonym drogą płciową do ochrony przed ciążą. W tym artykule zbadamy skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i możliwe skutki uboczne. Dowiedz się więcej o korzyściach i ryzyku związanym z różnymi rodzajami tabletek antykoncepcyjnych – fragment ten jest twórczością ekspertów portalu apteka24.com.pl.

Niskohormonowe pigułki antykoncepcyjne

Wiele kobiet zastanawia się: Czy niskohormonalne tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą? Jest dobra wiadomość – chronią! Niskohormonalne pigułki antykoncepcyjne są w 92% skuteczne w zapobieganiu ciąży. Są one dostępne jako pigułki generyczne lub w markowych formach kombinacji. Do markowych kombinacji niskohormonalnych należą Yaz, Ortho-Novum, Aviane i Apri. Pigułki o niskiej zawartości hormonów są przeznaczone do stosowania przez 21 dni, a następnie przez siedem dni przerwy. Podczas tej przerwy, kobieta może bezpiecznie podjąć aktywne pigułki bez doświadczania krwawienia z odstawienia, ale ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta do dalszego stosowania.

Pigułki antykoncepcyjne działają poprzez wpływ na produkcję estrogenu i progesteronu. Hormony te sygnalizują jajniki, aby przygotować się do ciąży i wyprodukować jajo. Poziomy tych hormonów spadają, gdy plemnik nie zdoła zapłodnić jaja. Jeśli kobieta nie chce zajść w ciążę, jej macica zrzuca wyściółkę, co może spowodować zajście w ciążę. Pigułka niskohormonalna zawiera syntetyczne estrogeny i progesteron, znane jako progestyny, które działają inaczej, aby zapobiec ciąży. Zarówno estrogen, jak i progesteron są znane z hamowania produkcji hormonów wywołujących ciążę przez przysadkę mózgową.

Długo działające doustne środki antykoncepcyjne

Długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne (LARC) są najskuteczniejszymi formami kontroli urodzeń. Są one odwracalne, skuteczne i bezpieczne dla większości kobiet. Wymagają również niewielkiego lub żadnego wysiłku ze strony użytkownika. Implanty antykoncepcyjne i miedziana wkładka wewnątrzmaciczna Paragard należą do najskuteczniejszych dostępnych długo działających metod odwracalnych. Niestety, mniej niż dziewięć procent kobiet w Stanach Zjednoczonych stosuje te odwracalne metody. Aby zwiększyć dostęp do długo działających odwracalnych środków antykoncepcyjnych, społeczności rozwijają kreatywne inicjatywy.

LARC są bardziej skuteczne niż inne metody, ale mają też swoje minusy. Podczas gdy długo działające doustne środki antykoncepcyjne mogą lepiej chronić przed ciążą niż metody krótko działające, mogą one również prowadzić do większego ryzyka ciąży. Długodziałający doustny środek antykoncepcyjny może być tańszy, ale może mieć również poważne skutki uboczne. Kilka ostatnich badań wykazało, że LARC są tańsze niż inne metody, a koszt ich stosowania staje się neutralny kosztowo po trzech latach.

Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych

Są dwie główne korzyści płynące ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych: zapobieganie owulacji i zapobieganie ciąży. Pigułki zapobiegają owulacji poprzez zagęszczenie śluzu wokół szyjki macicy, uniemożliwiając plemnikom dotarcie do niej, oraz przerzedzenie wyściółki macicy, uniemożliwiając implantację zapłodnionego jaja. Jest to najczęstsza metoda kontroli urodzeń, przy czym prawie dwie na trzy amerykańskie pary stosują pigułki. Jednak pigułki nie są pozbawione ryzyka, z najbardziej znaczącym efektem ubocznym jest zwiększone ryzyko chorób układu krążenia, zwłaszcza wśród kobiet, które palą i są powyżej 35.

Długo działająca odwracalna pigułka antykoncepcyjna (LARC) jest najbardziej skuteczną formą kontroli urodzeń, z mniej niż jednym procentem użytkowników zachodzących w ciążę w ciągu pierwszego roku użytkowania. Zapobiega ona również ciężkim, bolesnym miesiączkom i jest dostępna w formie IUD lub implantu podskórnego. Wadą LARC jest to, że nie są to metody barierowe, więc nastolatki stosujące te środki antykoncepcyjne muszą nosić inną metodę antykoncepcji podczas aktywności seksualnej.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Jednym ze skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych jest nieregularne krwawienie. Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne mogą doświadczać nieregularnych krwawień i plamień między miesiączkami. Jest to normalne i prawdopodobnie ustąpi po dwóch lub trzech miesiącach stosowania. Skutkiem ubocznym może być wystąpienie łagodnych skurczów menstruacyjnych. Działanie antykoncepcyjne tabletek antykoncepcyjnych nie zmniejsza się w przypadku wystąpienia tych objawów. Jeśli krwawienie nie ustąpi po dwóch lub trzech miesiącach stosowania, kobiety powinny porozmawiać z pracownikami służby zdrowia w celu ustalenia, czy powinny odstawić tabletki i spróbować innej metody.

Jeśli pominiesz tabletkę, możesz zajść w ciążę. W celu ochrony przed ciążą należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. Jeśli zapomnisz ją wziąć, użyj zapasowej kontroli urodzeń przez siedem dni. Może również wystąpić lekkie krwawienie lub plamienie. Ponadto, tabletki antykoncepcyjne nie przeszkadzają w aktywności seksualnej. Mogą one jednak powodować wymioty przez kilka pierwszych miesięcy stosowania pigułek. Jeśli obawiasz się, że możesz pominąć tabletkę, możesz skorzystać z aplikacji na smartfony, która przypomni Ci o jej zażyciu.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top