Dolegliwości ciążowe – kilka wskazówek jak je przetrwać

Dolegliwości ciążowe - kilka wskazówek jak je przetrwać

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami fizycznymi, które mogą być niepokojące, przerażające i męczące. Granica między zwykłym dyskomfortem a znakiem ostrzegawczym może być trudna do określenia, zwłaszcza, że każda kobieta jest inna. Wiedza o tym, czego szukać, może pomóc przyszłym mamom określić, kiedy należy się samemu uspokoić, a kiedy wezwać lekarza. W tym artykule omówimy powszechne dolegliwości ciążowe i przedstawimy kilka pomocnych wskazówek dotyczących zarządzania nimi.

Placenta previa

Jeśli Twoja ciąża została utrudniona przez placenta previa, możesz zastanawiać się, czego się spodziewać i jak radzić sobie z objawami. W tym artykule poznasz kilka wskazówek i technik radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi i komplikacjami, które często towarzyszą placenta previa. Jeśli miałaś wcześniejsze placenta previa, możesz zastanawiać się, czy możesz spodziewać się powtórzenia tego przypadku w przyszłości. Dobrą wiadomością jest to, że przy odpowiedniej opiece prenatalnej, Twoje łożysko zagoi się w odpowiednim czasie, umożliwiając Tobie i Twojemu dziecku zdrowy poród.

Rutynowe badanie ultrasonograficzne może wykryć placenta previa – lekarz użyje żelu do wizualizacji narządów miednicy poprzez fale dźwiękowe. MRI może określić dokładną lokalizację łożyska i może również pomóc lekarzom zaplanować najlepszy przebieg leczenia. Należy również upewnić się, że odpoczynek w miednicy jest wystarczający, aby zminimalizować ryzyko powikłań medycznych, takich jak krwawienie lub infekcja. Pierwszym priorytetem jest zidentyfikowanie osoby, do której możesz się zwrócić po wsparcie emocjonalne.

Nudności

Chociaż może się wydawać, że będziesz musiała zrezygnować z ulubionych potraw, istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nudnościami podczas ciąży. Posiadanie mdłej diety może pomóc złagodzić mdłości. Spróbuj spożywać pokarmy o wysokiej zawartości białka i węglowodanów, które nie mają zbyt wiele tłuszczu. Możesz również spróbować diety BRAT (banany, ryż, applesauce, tosty). Pamiętaj też, że nie powinnaś się głodzić ani jeść zbyt mało, bo to tylko zaostrzy objawy. Wystarczy kilka krakersów.

Jeśli doświadczasz silnych nudności i wymiotów w czasie ciąży, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza. Choć mdłości w ciąży są powszechne, mogą być spowodowane innymi chorobami, takimi jak zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeśli nie możesz utrzymać jedzenia przez ponad 12 godzin, masz krew w wymiocinach lub zauważasz inne dziwne objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Przeczytaj artykuł Annie Sneed w Fast Company, Wired i Scientific American, aby dowiedzieć się, jak przetrwać mdłości podczas ciąży.

Nietrzymanie moczu

Jedna trzecia wszystkich kobiet w ciąży doświadcza jakiejś formy nietrzymania moczu. Stan ten jest również powszechnie związany z otyłością, problemami mięśniowo-szkieletowymi i zaburzeniami neurologicznymi. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia pomogą Twojemu organizmowi utrzymać normalną równowagę odpadów i płynów, a także pomogą Ci poradzić sobie z nietrzymaniem moczu. Poniżej wymieniono kilka wskazówek dla kobiet w ciąży, które doświadczają nietrzymania moczu.

Po pierwsze, śledź swoje ruchy moczu i jelita. Zapisuj wszelkie wycieki, które występują pomiędzy wizytami w łazience. Jeśli masz częste wycieki, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Zmiany w ciele kobiety podczas ciąży, w tym hormony, mogą powodować częste oddawanie moczu. Częste oddawanie moczu może również powodować problemy podczas śmiechu, ćwiczeń lub wykonywania czynności fizycznych. Kobiety, które miały już dzieci, są bardziej narażone na ten problem niż te, które nie miały.

Objawy hyperemesis gravidarum

Objawy hyperemesis gravydarum w czasie ciąży są często błędnie interpretowane jako inne warunki medyczne. Choć stan ten kojarzy się na ogół z nudnościami i wymiotami, może wystąpić także w kolejnych ciążach. Objawy hyperemesis gravidarum w ciąży zaczynają się w pierwszym trymestrze, zwykle między czwartym a ósmym tygodniem ciąży. Do 16 tygodnia, nudności i wymioty na ogół zniesione i ciąża postępuje do 20 tygodnia. Jeśli objawy hyperemesis gravidarum trwają i zakłócają codzienne życie kobiety, powinna ona zostać zbadana przez lekarza.

Chociaż łagodne objawy porannej choroby nie szkodzą kobiecie w ciąży, ciężkie objawy mogą spowodować odwodnienie i utratę wagi. W ciężkich przypadkach objawy hyperemesis gravidarum mogą trwać przez całą ciążę i prowadzić do zaburzenia równowagi elektrolitowej. Chociaż łagodny przypadek hyperemesis gravidarum może być zarządzany za pomocą zmian w diecie, może wymagać leków na receptę i pobytu w szpitalu.

Terapie

Istnieje wiele różnych zabiegów na wspólne dolegliwości ciążowe. Lekarz może przepisać leki przeciwwymiotne na nudności i wymioty. Zmiany w stylu życia również mogą pomóc. W ciężkich przypadkach matka może potrzebować przyjmować leki przeciwwymiotne w szpitalu lub na receptę. Inne opcje obejmują domowe sposoby, leki przeciw nudnościom lub leki na receptę. Poniżej wymieniono niektóre z bardziej powszechnych metod leczenia dolegliwości ciążowych. Czytaj dalej, aby się o nich dowiedzieć!

Objawy nudności i wymiotów mogą być spowodowane cukrzycą, zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym, toksycznością leków oraz wodniakiem. W niektórych przypadkach kobieta może również cierpieć na poranną chorobę. W takich przypadkach matka może pić dużo wody i jeść suche krakersy przed snem. Unikanie pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów i nudności może również pomóc w zmniejszeniu objawów.

Warto także poczytać o herbacie imbirowej tutaj: https://kawaczyherbata.pl/herbata-imbirowaPodobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top