Endometrioza i ciąża – opinia lekarza

Endometrioza i ciąża - opinia lekarza

Ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu z powodu endometriozy w czasie ciąży jest wysokie. Wśród tych zagrożeń są bóle dolnej części pleców, skurcze i krwawienie w czasie ciąży. Ponadto, lekarze mogą wykonać cesarskie cięcie w przypadkach, gdy poród pochwowy jest niebezpieczny lub niemożliwy. Przedwczesny poród ma miejsce, gdy dziecko rodzi się przed 37 tygodniem ciąży. Ryzyko poronienia może wzrosnąć nawet do 80%, gdy obecna jest endometrioza. Niektóre z sygnałów ostrzegawczych poronienia obejmują skurcze, ból w dolnej części pleców i krwawienie w czasie ciąży.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem maluni.pl

Kliniczne wytyczne dotyczące endometriozy i ciąży

Choć możesz nie być w stanie uniknąć ciąży, jeśli masz endometriozę, powinnaś szukać pomocy medycznej u swojego lekarza w związku z możliwym ryzykiem wystąpienia tego zaburzenia. W trakcie ciąży, Twój lekarz prawdopodobnie wykona badanie ultrasonograficzne i badanie fizyczne. Twój lekarz odnotuje również wszelkie objawy, których doświadczasz i weźmie historię swojego stanu. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić operację, choć jest to rzadkie.

Opcje leczenia endometriozy i ciąży mogą obejmować leki, terapię hormonalną i operację. Wczesna diagnoza jest kluczem do zmniejszenia obciążenia objawami i zminimalizowania ryzyka uczulenia ośrodkowego układu nerwowego. Niestety, nie ma znanego lekarstwa na endometriozę, ale wczesna diagnoza może poprawić jakość życia dotkniętych nią kobiet. Twój lekarz może następnie przepisać plan leczenia oparty na konkretnych okolicznościach Twojego stanu.

Opcje leczenia

Nie ma lekarstwa na endometriozę, ale istnieje kilka metod leczenia, aby zarządzać objawami i uniknąć problemów spowodowanych przez stan. Należą do nich hormonalne pigułki antykoncepcyjne (zarówno doustne, jak i wstrzykiwane), implanty hormonalne i urządzenia wewnątrzmaciczne (IUD). Hormonalna kontrola urodzeń może być najlepszym sposobem zarządzania objawami endometriozy, ponieważ może zapobiec ciąży przez okres do siedmiu lat. Jednak może to być bolesne i nie nadaje się dla każdej kobiety.

Choć ciąża może tymczasowo zatrzymać bolesne miesiączki i obfite krwawienie miesiączkowe, istnieją inne zagrożenia i korzyści, które należy rozważyć, rozważając potencjał zajścia w ciążę. Wśród nich jest ryzyko poronienia. Podczas gdy zwiększony progesteron może tłumić rozrost endometrium, zwiększony estrogen może faktycznie karmić warunek. Tak więc, ważne jest, aby szukać opinii lekarza.

Ryzyko Placenta previa

Chociaż endometrioza i ciąża są powiązane, stan ten nie zawsze jest śmiertelny. Chociaż stan ten może powodować krwawienie w późnej ciąży, często jest bezobjawowy i może wystąpić w każdym momencie ciąży. Może wystąpić częściowo nad szyjką macicy, w pobliżu jej brzegu lub całkowicie nad nią. Ze względu na nakładający się charakter objawów, ważne jest, aby uzyskać właściwą diagnozę przez lekarza.

Oprócz powikłań ciąży, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia łożyska previa u kobiet z endometriozą. Chociaż ryzyko łożyska previa nie jest spowodowane przez samą endometriozę, poddanie się leczeniu niepłodności zwiększa ryzyko powikłań ciąży. Dlatego klinicyści powinni być świadomi tego ryzyka podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych z powodu endometriozy.

Zabiegi chirurgiczne

Masz masę miednicy. Jest to częsty objaw endometriozy. Twój lekarz może przeprowadzić operację w celu usunięcia masy i określenia, czy jest to endometrioza. Możesz mieć trudny czas zajścia w ciążę, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć endometriozę. Twój lekarz będzie mógł również powiedzieć o zabiegach, które mogą pomóc ci zajść w ciążę.

Choć endometrioza rzadko powoduje komplikacje w ciąży, kobiety z tą chorobą mają wyższe ryzyko przedwczesnego porodu i stanu przedrzucawkowego. Chociaż nie ma silnego związku między ciążą a endometriozą, wczesne rozpoznanie choroby może pomóc kobietom w zapobieganiu powikłaniom ciążowym. Oprócz zmiany stylu życia, lekarze mogą zalecić zabiegi, które mogą zarządzać objawami endometriozy związanej z ciążą.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top