Etapy od noworodka do niemowlaka – krok po kroku

Etapy od noworodka do niemowlaka - krok po kroku

Jeśli szukasz etapów rozwoju u dziecka, oto podstawy: Odruchy, Interakcje społeczne, Kontrola wzrokowo-mięśniowa i inne. Następnie czytaj dalej, aby uzyskać więcej wskazówek! To jest najbardziej krytyczny okres dla Twojego dziecka. Jeśli go przegapisz, Twoje dziecko przegapi wiele wspaniałych rzeczy. Więc zadbaj o swojego noworodka! Oto kilka najważniejszych kamieni milowych podczas pierwszych 13 tygodni.

Rozwój odruchów

Pierwszym kamieniem milowym jest rozwój odruchu head first – zasób ten pochodzi od redakcji serwisu folwarkdeweloper.com.pl. Noworodek reaguje na dotyk w przewidywalny sposób. Wachluje ramionami i rozkłada palce, aby chronić swoją głowę. Jednak odruch ten występuje tylko po jednej stronie i zanika do czasu, gdy dziecko osiągnie dwa miesiące życia. Jest to pierwsza oznaka możliwego deficytu neurologicznego i nie będzie widoczna przez wiele miesięcy.

Kontrola mięśni oka

Jako niemowlę, Twoje dziecko rozwija kontrolę mięśni oka do dwóch do trzech miesięcy życia. W miarę jak dziecko będzie rosło, nauczy się kontrolować te mięśnie, aby utrzymać głowę i oczy nieruchomo, tak aby można było wyraźnie postrzegać obrazy. W tym wieku można już zacząć przeprowadzać tradycyjne badania wzroku u dziecka i będzie ono gotowe do uczestnictwa w nich. Oto kamienie milowe, które Twoje dziecko powinno osiągnąć w tym wieku.

Refleksy

Refleksy od noworodka do niemowlaka można skategoryzować w zależności od ich wieku. Kiedy noworodek jest głaskany, mają tendencję do zamykania się wokół palca. Chwytają też ciężar swojego ciała, a w pierwszych dniach po urodzeniu można je prawie podnieść, chwytając za obie ręce i wyciągając je. Odruch ten pomaga im doczołgać się do piersi, gdy leżą na brzuchu matki. Ustępuje on po około dwóch miesiącach i powraca ponownie, gdy osiągną rok życia.

Interakcje społeczne

Umiejętności interakcji społecznych Twojego dziecka zaczynają się już po urodzeniu. On lub ona zaczyna zbierać informacje o otaczającym je świecie i reagować na Twoje słowa, gesty i uśmiechy. Wkrótce zaczyna dotykać i gruchać, sięgać po Twoją rękę i łapać spojrzenia. Interakcje społeczne są ważne we wczesnym dzieciństwie, ponieważ pomagają dzieciom budować relacje z rodziną i innymi ludźmi. A kiedy rozwiną te umiejętności, są gotowe do przejścia do bardziej złożonych sytuacji społecznych.

Wzorce snu

Jeśli martwisz się o nawyki snu Twojego nowego członka rodziny, nie martw się! Wzorce snu różnią się w zależności od noworodka i możesz spodziewać się pewnych zmian w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Chociaż noworodki zazwyczaj nie zapadają w głęboki sen, mają podobny wzór. Podczas pierwszych kilku tygodni cykl snu noworodka jest podzielony na krótsze cykle snu REM (rapid eye movement) i spokojniejsze, bardziej relaksujące fazy. Ogólnie rzecz biorąc, wzorce snu dla noworodków są podobne do tych dla dorosłych, ale wzorce będą się zmieniać, gdy dziecko rośnie i zmienia się.

Karmienie

Jako rodzic, prawdopodobnie zauważyłeś, że twoje dziecko odwraca się od ciebie, gdy je karmisz. Choć jest to normalna reakcja, może też świadczyć o tym, że nie jest głodne. Dlatego zanim zaczniesz go karmić, zawsze najpierw sprawdź pieluszkę. Pacing your feeding will simulate the flow of milk while breastfeeding, and your baby will draw back his nipple with eagerness if he’s hungry.

Changing diapers

Zmiana pieluszki dziecka może wydawać się trudna dla nowych rodziców. Będziecie mieli wiele okazji do ćwiczeń, a większość rodziców popełni kilka błędów podczas procesu zmiany pieluchy. Do najczęstszych błędów zalicza się m.in. zakładanie pieluszki na pupę dziecka w sposób nierówny, zakładanie pieluszki tyłem do kierunku jazdy, a nawet zaskoczenie niespodziewanym strumieniem moczu dziecka. Oto kilka instrukcji krok po kroku, abyś mogła zacząć.

Identyfikacja dziecka w 19 tygodniu

Jeśli zastanawiasz się, jak zidentyfikować dziecko w 19 tygodniu, czytaj dalej. Dziecko w 19 tygodniu ciąży jest mniej więcej wielkości mango i waży około ośmiu uncji. Zaczynają mu też wyrastać płuca i rozwija się ochrona skóry w postaci vernix caseosa. Na szczęście cechy te można łatwo wykryć. Kilka wskazówek może pomóc w określeniu płci dziecka.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top