Jak dbać o zęby w ciąży?

zeby w ciazy

Jak dbać o zęby w ciąży – co musi wiedzieć przyszła mama?

Mniej więcej co pół roku należy odwiedzać stomatologa. Jednak kobiety, które oczekują dziecka, powinny pojawić się w gabinecie stomatologicznym przynajmniej dwukrotnie w trakcie ciąży. Zmiany hormonalne, takie jak wzrost progesteronu i estrogenów, zmiany w układzie odpornościowym, a także we florze bakteryjnej, mogą powodować wrażliwość dziąseł. Wymioty, czyli częsta dolegliwość większości kobiet w ciąży, niszczą szkliwo. To wszystko powoduje, że kobiety w tym szczególnym okresie powinny zadbać o opiekę stomatologiczną. Już wcześniej warto poszukać centrum stomatologii, które cieszy się dobrą opinią klientów, jak np. galeriausmiechu.pl, gdzie można wykonać niezbędne zabiegi stomatologiczne przy użyciu nowoczesnych sprzętów. Aby czuć się komfortowo podczas wizyty u stomatologa, klient musi czuć przyjazną atmosferę, wiedzieć, że wykwalifikowany personel ma niezbędną wiedzę i korzysta z nowoczesnych technologii. Jest to szczególnie ważne, aby kobiety w ciąży nie odczuwały stresu podczas wizyty.

Dlaczego higiena jamy ustnej w trakcie ciąży jest szczególnie ważna?

W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, przez co zwiększa się ryzyko występowania zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej. Choroby i stany zapalne mogą wywołać powikłania ciąży, a nawet przedwczesny poród. Próchnica zębów zwiększa ryzyko zakażenia podczas porodu. Poza tym kobiety w ciąży często cierpią z powodu mdłości i wymiotów, które powodują erozję szkliwa. 

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna zapobiega pojawieniu się chorób zębów i jamy ustnej oraz dolegliwości, jakie towarzyszom stanom zapalnym. Warto wybrać zabiegi takie jak:

  1. Piaskowanie zębów. Piaskowanie zębów powinno się odbyć już na etapie planowania ciąży. Warto zadbać o to, aby stan zębów w trakcie ciąży był jak najlepszy. 
  2. Usuwanie kamienia. Kamień nazębny jest siedliskiem bakterii, dlatego to takie ważne, aby go usuwać. Zabieg usuwania kamienia wykonuje się przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Kamień poddziąsłowy jest trudno usunąć nawet podczas dokładnego szczotkowania i codziennych zabiegów higienicznych, dlatego tak ważne jest, aby wykonać specjalny zabieg. Przy okazji można usunąć przebarwienia, więc to zabieg, który wykonuje się również ze względów estetycznych.
  3. Fluoryzacja zębów. Fluor chroni zęby przed działaniem kwasów w jamie ustnej, wzmacnia szkliwo i zapobiega powstawaniu próchnicy.

Takie zabiegi możesz wykonać w profesjonalnym Centrum Stomatologii. Oprócz tego ważna jest również profilaktyka stomatologiczna we własnym domu. Ważne jest, aby po każdym posiłku szczotkować zęby, używać nici dentystycznych oraz specjalnego płynu do płukania jamy ustnej.

Dieta dla ciężarnych, która ma korzystny wpływ na stan zębów

W diecie ciężarnych kobiet nie może zabraknąć niezbędnych witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim powinny one unikać słodyczy, bo cukier jest pożywką dla bakterii. Zalążki zębów dziecka powstają już w łonie matki, dlatego warto jeść produkty bogate w wapń. Dużą ilość wapnia zawierają buraki, sardynki, orzechy, kefiry, sery i szpinak. Krwawieniom z dziąseł zapobiega witamina C, którą można znaleźć w owocach cytrusowych, kiszonkach oraz warzywach takich jak kalafior, papryka czy brukselka. Poza tym trzeba wiedzieć, że podjadanie między posiłkami powoduje nadmierne odkładanie się płytki nazębnej, co prowadzi w konsekwencji do zmian próchnicowych. Absolutnie wykluczone jest palenie papierosów na każdym etapie ciąży, a także zażywanie wszelkich innych używek i picie alkoholu.

Jak widać dbanie o higienę jamy ustnej oraz odpowiednią dietę ma duży wpływ na stan zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Oczywiście nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak dbać o zęby w ciąży, trzeba jeszcze zastosować te wszystkie rady w życiu.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top