Jakie badania należy wykonać w ciąży

Jakie badania należy wykonać w ciąży

Być może zastanawiasz się, jakie badania należy wykonać w ciąży. Podczas pierwszego trymestru, test ciążowy może pomóc Ci określić, czy ciąża rozwija się normalnie. Ale, możesz również zlecić wykonanie testu, jeśli jesteś zaniepokojona postępem ciąży. Poniżej znajdują się testy, których powinnaś się spodziewać podczas ciąży. Testy te są łatwe do wykonania i mogą pomóc w określeniu stanu zdrowia Twojego dziecka. Jeśli nie jesteś pewna jakiegoś testu, zapytaj o niego swojego lekarza – część ta jest produktem wysiłku ekipy portalu Jak i Dlaczego.

Badania nieinwazyjne

Jednym z najczęstszych problemów medycznych, jakie może mieć kobieta w czasie ciąży, jest nieprawidłowość w chromosomach dziecka. Nieinwazyjne badania prenatalne służą do określenia, czy istnieją jakieś nieprawidłowości, a jeśli tak, to jak je leczyć. DNA płodu i matki znajduje się we krwi obu matek. Ponieważ łożysko łączy macicę i płód, we krwi matki wykrywa się DNA bezkomórkowe. Test ten wymaga odpowiedniej ilości cfDNA we krwi matki, aby był wiarygodny.

Badanie prenatalne NIPT to kolejne ważne badanie, które należy wykonać w czasie ciąży. Określa on płeć dziecka i jest narzędziem przesiewowym do wyboru. Identyfikuje ryzyko genetyczne różnych nieprawidłowości chromosomalnych płodu. Chociaż nie jest to test diagnostyczny, NIPT jest powszechnie sugerowany dla kobiet z pewnymi czynnikami ryzyka. Jest to pomocne narzędzie, które może pomóc lekarzowi zrozumieć, czy matka jest na zwiększone ryzyko pewnych warunków genetycznych.

Badanie przesiewowe w kierunku HIV

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, badanie przesiewowe w kierunku HIV w czasie ciąży jest kluczowym krokiem. Pomaga ono zapobiec przeniesieniu wirusa HIV z matki na nienarodzone dziecko. Na szczęście dostępne są opcje leczenia. Jeśli kobieta jest pozytywna dla HIV, jej lekarz przepisze leki i inne środki ostrożności. Środki te zapewnią, że nienarodzone dziecko jest zdrowe i bezpieczne. Wyniki pierwszego badania przesiewowego na HIV w ciąży są poufne. Test ten powinien być wykonany w pierwszym trymestrze.

Jeśli jesteś aktywna seksualnie, lub używasz narkotyków w iniekcji, powinnaś mieć przesiewowe badanie ciąży pod kątem HIV podczas pierwszej wizyty. Jeśli Twój lekarz uważa, że masz HIV, możesz poprosić o wykonanie testu na HIV w ramach opieki prenatalnej. Wyniki są wysyłane w tajemnicy do Twojego lekarza rodzinnego, głównego opiekuna położniczego i Okręgowej Rady Zdrowia. Jeśli odmówisz wykonania testu, zostaniesz zapytana, czy wolisz, aby Twój lekarz rodzinny został poinformowany o Twojej decyzji. Badania przesiewowe na HIV w ciąży to świetny sposób na wykrycie HIV przed poczęciem i zmniejszenie liczby dzieci urodzonych z tą chorobą.

Badania przesiewowe na WZW B

Badania przesiewowe na WZW B w czasie ciąży zostały zatwierdzone przez American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG). Około 84 procent kobiet w ciąży zgłasza, że poddaje się badaniom. Ponadto 26 stanów wymaga od kobiet, aby ich pierwsza wizyta prenatalna obejmowała badanie na WZW B. Ale czego powinna spodziewać się kobieta w ciąży? Oto kilka ważnych faktów na temat badań przesiewowych w kierunku WZW B.

Bez względu na ryzyko zachorowania kobiety, celem badań przesiewowych w kierunku HBV podczas ciąży jest identyfikacja kobiet, które mogą być najbardziej narażone na przeniesienie wirusa na ich nienarodzone dziecko. Podczas gdy przeniesienie wirusa na płód jest najbardziej prawdopodobne poprzez kontakt seksualny, HBV może być również przenoszony przez przypadkowe kontakty i przedmioty domowe. Ponadto, badania przesiewowe w kierunku HBV są zalecane również dla innych członków rodziny kobiety ciężarnej. Niezakażeni członkowie rodziny powinni być przebadani pod kątem HBV i w razie potrzeby zaszczepieni. Ponadto kobiety w ciąży powinny sprawdzić swoją odporność na wirusowe zapalenie wątroby typu A, aby zapobiec koinfekcji z inną chorobą.

Badania przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej

Zalecany czas na badania przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej w ciąży to okres między 24. a 28. tygodniem ciąży. Kobiety z podwyższonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej mogą być badane wcześniej. Do czynników wysokiego ryzyka zalicza się nadwagę lub otyłość przed ciążą, cukrzycę w rodzinie lub poprzednią ciążę, w której wystąpiła cukrzyca ciążowa. Test przesiewowy w kierunku cukrzycy ciążowej jest również zalecany dla kobiet, które mają historię cukrzycy ciążowej.

Test obciążenia glukozą jest standardowym testem do przesiewowego badania cukrzycy ciążowej w czasie ciąży. Wszystkie kobiety w ciąży powinny poddać się temu testowi, jeśli nie mają w rodzinie historii cukrzycy. Kobiety między 24 a 28 tygodniem powinny mieć go, jeśli nie mają rodzinnej historii cukrzycy. Ten test będzie mierzyć poziom cukru we krwi jedną godzinę po wypiciu roztworu glukozy. Kobiety nie powinny pościć przed podjęciem testu. Poziom glukozy mniejszy niż 140 mg/dl lub 7,8 mmol/l jest uważany za normalny. Jeśli poziom glukozy jest wyższy, zostanie przeprowadzony drugi test.

Badanie przesiewowe na obecność paciorkowca grupy B

Jeśli kiedykolwiek rozwinęłaś infekcję, badanie przesiewowe na obecność paciorkowca grupy B w czasie ciąży jest niezbędne. Ten rodzaj bakterii może powodować poważne infekcje u noworodków i jest szczególnie ważny dla przyszłych matek. Badania przesiewowe w kierunku paciorkowca grupy B w ciąży powinny być wykonywane co najmniej raz w trzecim trymestrze. Do analizy pobiera się wymaz z pochwy i odbytu. Powtórzenie badania będzie konieczne, jeśli wyniki są pozytywne.

Bakteria, która powoduje zakażenie paciorkowcem grupy B, powszechnie występuje w pochwie i odbytnicy. Chociaż zakażenie paciorkowcem grupy B może nie powodować żadnych objawów dla matki, może powodować poważne infekcje u noworodków. Badania przesiewowe na GBS w ciąży są zalecane dla wszystkich kobiet w ciąży. Ponadto, może być przekazywany z jednej matki na drugą podczas porodu. Jednak kobiety ciężarne powinny być świadome ryzyka zachorowania na GBS przed zajściem w ciążę.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top