Nacięcie krocza przy porodzie – czy jest konieczne?

Nacięcie krocza przy porodzie - czy jest konieczne?

Episiotomia, zwana również nacięciem krocza, to zabieg chirurgiczny wykonywany podczas porodu w celu otwarcia brzucha i wydłużenia otworu, przez który może przejść dziecko. Nacięcie wykonuje się prosto w kierunku odbytu lub pod zakrzywionym kątem, w zależności od położenia pochwy i dziecka. Nacięcie jest zwykle wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a dziecko jest dostarczane przez nie. Blizna po zabiegu jest zwykle zszywana po nim – ta informacja została podana przez redaktora serwisu specjalistyka-krakow.info.pl.

Episiotomie obniżają ryzyko urazu krocza

Episiotomia to chirurgiczne cięcie wykonane przez krocze kobiety w celu poszerzenia otworu pochwy. Operacje te mogą obniżyć ryzyko urazu krocza podczas porodu. Chociaż mogą być bolesne, episiotomie nie są wymagane dla każdej kobiety. Procedura powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy jest uznana za konieczną ze względów medycznych.

Zmniejszają potrzebę szycia urazów krocza

Użycie szwów do naprawy rozdarć krocza ma kilka korzyści. Są one bezpieczniejsze od alternatywy. Oprócz ułatwienia zbliżenia rany, zmniejszają ryzyko poważnego urazu krocza. Prawie dziewięć na dziesięć mam po raz pierwszy doznaje jakiegoś rozdarcia lub otarcia krocza, chociaż wiele rozdarć jest niewielkich i goi się stosunkowo szybko. Rozdarcia pierwszego stopnia dotyczą samej skóry i raczej nie stanowią problemu w dłuższej perspektywie. Z kolei rozdarcia drugiego stopnia dotyczą mięśni otaczających odbyt i zwykle wymagają założenia szwów.

Powodują nietrzymanie moczu

W wielu kobietach nacięcia krocza wykonane podczas porodu są sprawcami nietrzymania moczu. Jednak zabieg ten nie musi być przyczyną problemu. Czasami u kobiety po porodzie może pojawić się wysiłkowe nietrzymanie moczu, które zwykle ustępuje po połogu. Jednak kobieta może doświadczyć uporczywego wysiłkowego nietrzymania moczu nawet po połogu, który jest czasem, gdy dno miednicy odzyskuje siły po porodzie.

Powodują dysfunkcję seksualną

Kontrowersyjne jest, czy nacięcia krocza przy porodzie powodują poporodową dysfunkcję seksualną. Duża liczba kobiet cierpi z powodu fizycznych problemów ze zdrowiem seksualnym po porodzie. Problemy te mogą utrzymywać się nawet do 12 miesięcy. Uraz krocza i sposób porodu nie wydają się być czynnikami przyczynowymi. Jednak wcześniej istniejące warunki zdrowia seksualnego i karmienie piersią są silnie związane z poporodowymi problemami zdrowia seksualnego.

Powodują ból

Zabieg znany jako episiotomia jest stosowany podczas porodu w celu poszerzenia otworu pochwy. Chociaż ta procedura nie jest już rutynowa, nadal jest wykonywana z kilku powodów, w tym aby pomóc dziecku wyjść. Po zabiegu okolice krocza i odbytu mogą być opuchnięte, a ich gojenie może potrwać kilka tygodni. Jeśli po zabiegu episiotomii odczuwasz uporczywy ból, powinnaś porozmawiać z lekarzem.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top