Niedoczynność tarczycy a ciąża – czy to przeszkoda?

Niedoczynność tarczycy a ciąża - czy to przeszkoda?

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży i że masz niedoczynność tarczycy, ważne jest, aby zoptymalizować stan tarczycy przed i w trakcie ciąży. Skontaktuj się z lekarzem jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, aby mógł on zalecić opcje leczenia i dokonać korekty leków na tarczycę. Twój lekarz może również pomóc Ci w żywieniu i dostarczyć ważnych informacji na temat hormonów tarczycy w czasie ciąży. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Hypothyroidism and Pregnancy – Is it an obstacle?

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale estelime.pl

Symptomy niedoczynności tarczycy

Jeśli pozostawione bez leczenia, niedoczynność tarczycy w czasie ciąży może prowadzić do wielu problemów zarówno dla matki i dziecka. Kobiety z nieleczoną niedoczynnością tarczycy mogą rozwinąć anemię, co oznacza, że ich czerwone krwinki nie są w stanie przenosić wystarczającej ilości tlenu do reszty ciała. Innym zagrożeniem jest nadciśnienie ciążowe, które pojawia się po 20 tygodniu ciąży, ale znika po urodzeniu dziecka. Poważniejszym problemem jest krwotok poporodowy, który może wystąpić w ciągu jednego dnia lub do 12 tygodni po urodzeniu dziecka.

Opcje leczenia

Istnieje kilka opcji leczenia dostępnych dla niedoczynności tarczycy w czasie ciąży. Terapia zastępcza tarczycy polega na zastąpieniu hormonu utraconego w wyniku niedoczynności tarczycy innym hormonem. Lek ten, zwany lewotyroksyną, jest bezpieczny zarówno dla kobiet w ciąży, jak i ich dzieci. Ważne jest, aby przyjmować ten lek, dopóki dziecko nie będzie w stanie wytworzyć własnego hormonu tarczycy. Jednak nie należy stosować tego leczenia w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może ono zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Potrzeby żywieniowe

Kobietom z niedoczynnością tarczycy często zaleca się stosowanie zdrowej diety, ponieważ stan ten może powodować, że organizm wytwarza mniej hormonu tarczycy, co może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia. Ponadto, niedoczynność tarczycy może powodować wysoki poziom cholesterolu i spowolnienie metabolizmu. Chociaż stan ten jest uleczalny, może prowadzić do komplikacji. Niektóre kobiety mogą doświadczyć depresji w czasie ciąży, a stan może się pogorszyć z czasem. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również rozwijać problemy psychiczne, takie jak depresja, i mogą mieć niską samoocenę. Stan ten może również prowadzić do stanu przedrzucawkowego, poważnego stanu ciąży, i może wpływać na rozwijający się płód.

Hormony tarczycy w ciąży

Jeśli oczekujesz i jesteś zaniepokojona zdrowiem tarczycy, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Powinnaś mieć zbadaną tarczycę pod kątem prawidłowego funkcjonowania i monitorowaną przez całą ciążę. W miarę postępów ciąży może być konieczna zmiana leków lub dodatkowe badania tarczycy. Lekarz może pomóc Ci w przeprowadzeniu tych zmian. Istnieje kilka zagrożeń związanych z ciążą i chorobą tarczycy. Są one jednak stosunkowo rzadkie.

Objawy poporodowego zapalenia tarczycy

Stan znany jako poporodowe zapalenie tarczycy to obrzęk i zapalenie tarczycy po porodzie. Jest to stan przejściowy, który może powodować wysoki lub niski poziom hormonów tarczycy w organizmie kobiety. Tarczyca jest narządem w kształcie motyla w dolnej części szyi. Hormony produkowane przez tarczycę regulują zużycie energii przez organizm i pomagają utrzymać prawidłowe funkcjonowanie serca i innych narządów. Gdy poziom tych hormonów jest zbyt wysoki lub zbyt niski, kobieta może doświadczyć nadczynności lub niedoczynności tarczycy podczas ciąży.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top