Opieka nad noworodkiem – wskazówki, jak robić to prawidłowo

Opieka nad noworodkiem - wskazówki, jak robić to prawidłowo

Jako rodzic po raz pierwszy, możesz mieć wrażenie, że bierzesz na siebie całą odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że poproszenie o pomoc nie czyni z nas złych rodziców! Rodzicielstwo jest wyzwaniem, a to dostosowanie może być przytłaczające. Jeśli czujesz się przytłoczony swoimi obowiązkami, poproś o pomoc przyjaciół i rodzinę. Mogą oni dostarczyć cennych informacji na temat opieki nad noworodkiem, zapewniając jednocześnie, że dziecko otrzymuje najlepszą możliwą opiekę. Ponadto, jeśli nie jesteś pewna pewnych aspektów opieki nad noworodkiem, możesz skonsultować się ze swoim pediatrą w celu uzyskania otuchy i pomocy.

Kontakt skóra do skóry

Oprócz zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa noworodkowi, kontakt skóra do skóry pomaga poprawić zdrowie i uzdrowienie w okresie poporodowym i jest dobrym sposobem na rozpoczęcie karmienia piersią. Kontakt skóra do skóry ma wiele korzyści dla Twojego noworodka, w tym poprawę nastroju i zmniejszenie płaczu – fragment ten jest manifestacją pracy zespołu redakcyjnego portalu spokokatolik.pl. Pomaga również ustabilizować wcześniaki i wspomaga rozwój mózgu. Jednak dla niektórych rodziców może to nie być praktyczne.

Karmienie

Jest wiele wskazówek, których należy przestrzegać podczas karmienia swojego nowego dziecka. Po pierwsze, bądź konsekwentny. Na początku wprowadzaj pokarmy stałe w małych ilościach. Używaj raczej łyżeczki niż butelki. Podążaj za wskazówkami dziecka, takimi jak pochylanie się w Twoją stronę lub ssanie palców. Kiedy dziecko przestaje ssać, prawdopodobnie jest najedzone lub potrzebuje przerwy. Jeśli tak się stanie, odczekaj kilka dni przed wprowadzeniem kolejnego pokarmu.

Napięcie

Pierwsi rodzice często czują, że nie są w stanie poradzić sobie z odpowiedzialnością, jaką jest opieka nad noworodkiem, z powodu obaw przed gniewem mamy. Jednak szukanie pomocy u przyjaciół i rodziny nie jest niczym złym. Ci ludzie mogą dostarczyć Ci cennych informacji na temat opieki nad noworodkiem. Możesz również zapytać o radę swojego pediatrę, jeśli masz jakieś obawy. On lub ona może dodać Ci otuchy lub pomóc Ci wejść na właściwą drogę.

Kąpiel

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas kąpieli noworodka, jest zdjęcie wszelkiej biżuterii, zegarków i innych przedmiotów z twarzy, szyi i genitaliów dziecka. Upewnij się, że dokładnie je umyjesz, aby nie przenosiły zarazków i bakterii na inne części ciała dziecka. Po umyciu twarzy i genitaliów osusz je za pomocą czystej, miękkiej ściereczki. Pamiętaj, aby je potem spłukać i postępować tak samo jak z innymi częściami ciała.

Obejmij chaos

Choć możesz obawiać się chaosu, który wiąże się z opieką nad noworodkiem, jest to czas, aby go objąć. Dzieci i chaos zwykle idą w parze. Jeśli chcesz zapewnić, że dzień Twojego dziecka jest tak gładki i szczęśliwy, jak to możliwe, powinieneś objąć chaos, który przychodzi z byciem nowym rodzicem. Kiedy wszystko jest gorączkowe, po prostu policz do dziesięciu. I pamiętaj, aby być elastycznym i chętnym do przyjęcia pomocy, gdy tylko jej potrzebujesz.

Poproszenie o pomoc

Podczas opieki nad noworodkiem ważne jest, aby puścić swoje ego i poprosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz. Twoi bliscy będą zachwyceni, gdy użyczą Ci pomocy, ważne jest również, aby być otwartym na nowe perspektywy. Jeśli nie masz członków najbliższej rodziny, do której mógłbyś się zapisać, daj im znać, że byłbyś wdzięczny, gdyby ktoś przyszedł wykonać kilka czynności lub popilnować twojego dziecka. Chociaż wiele z tych ofert pomocy może dotyczyć jedynie kilku godzin tygodniowo, to dla nowej mamy może to wiele znaczyć.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top