Pierwsza miesiączka po porodzie – jak długo trwa i jak wygląda?

Pierwsza miesiączka po porodzie - jak długo trwa i jak wygląda?

Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, prawdopodobnie zauważyłaś, że pierwsza miesiączka po porodzie jest zazwyczaj cięższa niż zwykle. Dodatkowa krew, która zgromadziła się w wyściółce macicy, musi zostać usunięta. Fizyczne zmiany w szyjce macicy i macicy sprawiają, że okresy są łatwiejsze, ale niektóre kobiety doświadczają znacznie silniejszych skurczów – cytat ten jest konsekwencją analiz redakcji strony Zdrowie i Moda Online. Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś okresu po porodzie, oto co powinnaś wiedzieć o pierwszym okresie po porodzie:

Symptomy

Twój pierwszy okres po porodzie różni się nieco od zwykłego cyklu. Podczas gdy obfite miesiączki są całkowicie normalne dla nowej mamy, powinnaś być świadoma, że mogą być również znakiem ostrzegawczym dla problemu zdrowotnego. W niektórych przypadkach obfite miesiączki wskazują na infekcję macicy, taką jak waginoza bakteryjna. Dla innych może to być znak infekcji nerek lub pęcherza.

Pierwszy okres po porodzie jest często bardzo bolesny, ale zazwyczaj nie jest to sytuacja awaryjna. Objawy mogą się zmieniać od sześciu do ośmiu tygodni. Jeśli krwawisz częściej niż zwykle, porozmawiaj z lekarzem. Może to być również oznaka poważniejszego problemu, takiego jak bliznowacenie wyściółki macicy. Po kilku miesiącach miesiączka powinna być lżejsza, ale nadal powinnaś uważać, aby nie była bolesna lub niekomfortowa.

Czas trwania

Czas trwania pierwszej miesiączki po porodzie będzie się różnił w zależności od kobiety. Niektóre kobiety zauważają cięższy przepływ, podczas gdy inne zgłaszają mniej intensywne skurcze lub ciemniejszy kolor. Chociaż większość kobiet zauważy, że ich okresy z czasem wracają do normy, może to być różne dla kobiet, które karmią piersią lub które tego nie robią. Czytaj dalej, aby uzyskać informacje o tym, jak określić czas trwania pierwszego okresu po porodzie. To bardzo częste pytanie.

Pierwszy okres po porodzie jest nieprzewidywalny. Wiele kobiet nie zaczyna owulować przez sześć miesięcy po porodzie. Ale wiele z nich będzie czuło się komfortowo stosując wewnętrzne zabezpieczenia w ciągu kilku miesięcy. Jeśli karmisz piersią, możesz czekać nawet sześć miesięcy, aby czuć się komfortowo używając tamponów lub kubków księżycowych. Musisz znać swoje ciało, więc podążaj za jego wskazówkami. Jeśli od ostatniej miesiączki minęło sześć miesięcy, możesz być w stanie dostać pierwszą miesiączkę za trzy miesiące.

Zmiany w stosunku do okresu sprzed ciąży

Po porodzie ciało nowej matki przechodzi wiele zmian. Ciało ciężarnej pracuje w nadgodzinach, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i zdrowie. Po porodzie ciało kobiety próbuje wrócić do stanu sprzed ciąży, zmieniając się zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Może doświadczyć piersi pełnych mleka, zwiększonego stresu i innych zmian fizycznych. Aby przygotować się na jej pierwszy okres po porodzie, powinna przeczytać o zmianach, których powinna oczekiwać w tym czasie.

Pierwszy okres po porodzie jest zwykle cięższy niż twój okres sprzed ciąży. Wynika to z dodatkowej krwi i wyściółki w Twojej macicy, która musi zostać zrzucona. Powinnaś poczekać z używaniem produktów sanitarnych do czasu, aż okres całkowicie minie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Zamiast tego używaj wkładek ciążowych. Bądź jednak świadoma, że Twój pierwszy okres może obejmować cięższe krwawienie lub bardziej intensywne skurcze niż normalnie.

Ból

Twój pierwszy okres po porodzie jest zazwyczaj cięższy i dłuższy niż Twój regularny cykl menstruacyjny. Dzieje się tak dlatego, że właśnie urodziłaś i dodatkowa krew w wyściółce macicy musi zostać wyrzucona. Powinnaś również spodziewać się skurczów, ale z czasem powinny one stać się mniej dotkliwe. Możesz również spodziewać się łatwiejszego przepływu, ale prawdopodobnie zajmie to trochę czasu, aby twój okres wrócił do normy.

Twoje ciało dostosowuje się po porodzie do nowego dziecka. Powrót do normalności zajmuje kilka miesięcy, więc pamiętaj, aby odpowiednio to zaplanować. W tym czasie noś ochronę przed okresem! W zależności od Twojego osobistego poziomu komfortu, może być konieczne przejście z tamponów na podpaski. Zapytaj swojego lekarza o odpowiednią dla Ciebie opcję! Twój lekarz pomoże Ci zdecydować, co jest najlepsze dla Twojego ciała i jaki rodzaj ochrony przed okresem należy nosić.

Objawy lochii

Krwawienie poporodowe, znane również jako lochia, jest powszechne przez krótki czas po porodzie. Jest to sposób Twojego organizmu na pozbycie się dodatkowej krwi i tkanek, które były dołączone do Twojego dziecka podczas ciąży. Krew ta zazwyczaj pochodzi z obszaru, w którym łożysko oderwało się od ściany macicy i zostało urodzone. W niektórych przypadkach, lochia może również spowodować sloughed off endometrium wyściółki podobne do tego, co można doświadczyć po okresie.

While lochia po porodzie nie jest powodem do niepokoju, jeśli występuje zbyt szybko, może to być wskazanie czegoś bardziej poważnego. Jeśli lochia jest ciężka i widoczne są skrzepy krwi wielkości piłki golfowej, należy zgłosić się do lekarza. Ponadto, jeśli zauważysz jasnoczerwone plamienie, jest to znak, że doświadczasz krwawienia eschar, które zdarza się, gdy strupek łożyska rozpuszcza się.

Objawy zespołu Ashermana

Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów po porodzie, lekarz może zasugerować, abyś poddała się histeroskopii. Histeroskopia to zabieg, podczas którego cienkie, elastyczne narzędzie z kamerą umieszczane jest przez szyjkę macicy. Dzięki temu lekarz może bardzo szczegółowo obejrzeć wnętrze macicy. Jeśli podejrzewa się zespół Ashermana, procedura ta może pomóc w leczeniu podstawowego problemu.

Choć objawy zespołu Ashermana są bardzo powszechne, nie ma jednej przyczyny tego stanu. Stan ten jest często spowodowany przez komplikacje chirurgiczne w czasie ciąży, w tym cesarskie cięcie. Infekcje podczas porodu i ciąży mogą również przyczynić się do rozwoju tkanki bliznowatej wewnątrz macicy. Chociaż zespół Ashermana występuje najczęściej u kobiet, które przeszły operację usunięcia włókniaków, może on również rozwinąć się w wyniku choroby zapalnej miednicy lub zapalenia szyjki macicy.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top