Menu

Odchudzanie bez efektu jojo

27 stycznia, 2019 - Porady
Odchudzanie bez efektu jojo

Nadwaga – problem dosięgający około 40% Polaków. Liczba osób, których utrapieniem jest nadmiar kilogramów stale wzrasta. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, niemal się podwoiła. Nie dziwi zatem fakt, iż temat odchudzania cieszy się tak dużą popularnością.

Co zrobić, żeby schudnąć?

Choć w wielu mediach reklamowane są „złote środki” na odchudzanie, to mimo wszystko liczba osób borykających się z nadwagą nie maleje. Czyżby spoty radiowe i telewizyjne okazywały się bujdą? W zasadzie, można tak powiedzieć. Wszak, żaden środek nie wykona za nas ciężkiej pracy na treningu i nie zastąpi diety. Tabletki to suplementy, a nie substytuty diety. Warto o tym pamiętać!

Ćwiczenia na szybkie schudnięcie
Aby efektywność i tempo odchudzania stało na wysokim poziomie, niezbędne jest zaangażowanie i samodyscyplina. Musisz nie tylko zadbać o dietę odchudzającą, ale także trening. Jak zatem ćwiczyć, aby chudnąć w dobrym tempie?

Trening odchudzający powinien być oparty na ćwiczeniach aerobicznych, czyli takich w których dostęp mięśni do tlenu jest nieograniczona (wzmożona wymiana tlenowa, stąd inne określenie na tego typu ćwiczenia – trening tlenowy).

Ćwiczenia aerobiczne charakteryzują się tym, iż wykonywane są przy obciążeniu równym 60-65% tętna maksymalnego (jednostajne tempo), angażują dużą ilość grup mięśniowych, a ogólny czas treningu nie jest krótszy niż 40-50 minut.

Do najpopularniejszych ćwiczeń o charakterze aerobicznym zaliczamy: bieganie, jazdę na rolkach, jazdę na rowerze oraz pływanie. To ćwiczenia ogólnorozwojowe, ogólnodostępne i niezwykle proste. Przy tym – bardzo efektywne w procesie odchudzania. Oczywiście trening warto uzupełnić innymi ćwiczeniami (kształtującymi mięśnie) na brzuch, pośladki czy uda (miejsca w których ilość tkanki tłuszczowej jest największa). Nie mniej jednak, to właśnie aeroby powinny stanowić podstawę treningu odchudzającego.

Trenować należy 3-4 razy w tygodniu. Czas treningu – około 40-50 minut (minimum). 30 minut przed i po treningu należy ograniczyć jedzenie.

Co to jest efekt jojo i jak tego uniknąć?
Efekt jojo to nic innego, jak powrót do pierwotnej wagi po danym okresie czasu. Bardzo często towarzyszy osobom, które odchudzają korzystając z ogólnodostępnych diet przez dany okres czasu, a następnie wracają do złych nawyków żywieniowych.

Odchudzanie bez efektu jojo praktycznie możliwe jest tylko wtedy, gdy spadek masy ciała będzie przebiegał płynnie i powoli. Wówczas to, będziemy mieli pewność, że organizm przyzwyczaja się do nowych warunków i buduje odpowiednie nawyki i zapotrzebowanie.

Szczególnie złym rozwiązaniem w odchudzaniu, które praktycznie stanowią gwarancję efektu jojo są wszelkiego rodzaju diety o charakterze głodówkowym (z bardzo niskim bilansem kalorycznym). Nie dość, że stanowią zagrożenie dla zdrowia (brak dostarczania niezbędnych wartości w odpowiedniej ilości stanowi dla organizmu osłabienie), to jeszcze ich efekty są krótkotrwałe.

Co jeść, by schudnąć bez efektu jojo?

Zmiana nawyków żywieniowych powinna mieć charakter stały. Oznacza to, że dietę należy utrzymywać również po zakończonym procesie zrzucania masy, a nie tylko w jej czasie trwania. Dlatego też, niezwykle istotnym jest by dieta była:

Nie zawsze można znaleźć taki jadłospis w Internecie. Na szczęście coraz częściej można spotkać się z serwisami oferującymi porady dietetyczne za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych.

Warto również sięgnąć po suplementy diety. Doskonale sprawdzi się między innymi KetoActives.pl.

Jak ćwiczyć, by schudnąć bez efektu jojo?

W przypadku osób, które mają tendencję do przybierania na wadze, również trening powinien przybrać formę trwałą. Nie oznacza to, że całe życie będziesz musieć biegać, czy chodzić na siłownię. Wystarczy bowiem utrzymanie jakiejkolwiek aktywności – uprawiania aktywnego hobby, sportu czy częstszych, intensywnych spacerów na powietrzu.

W fazie odchudzania należy przede wszystkim zadbać o to, by trening miał charakter postępujący, tj: w obciążeniu treningowych zachodził progress.

Ćwiczyć należy do pięciu razy w tygodniu. Każda sesja treningowa nie powinna być krótsza niż 60 i dłuższa niż 120 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *