Poród rodzinny – czy tata w trakcie porodu to dobry pomysł?

Poród rodzinny - czy tata w trakcie porodu to dobry pomysł?

W rzeczywistości może być korzystne dla narodzin dziecka, jeśli tata jest obecny podczas procesu rodzenia. Niektóre mamy przysięgają na obecność taty podczas porodu i ma to kilka zalet. Oto kilka z nich:

Mieć tatę w porodzie może prowadzić do lepszego doświadczenia porodowego

Większość tatusiów nie ma żadnych doświadczeń z pierwszej ręki w procesie porodu i dostawy. Ich oczekiwania pochodzą z filmów lub programów telewizyjnych, które przedstawiają ten proces. Wyobrażają sobie, że poród odbywa się w ciągu 15 do 30 minut. Chociaż czasami tak się dzieje, to rzadko kiedy dzieje się to tak szybko. Często tatusiowie po raz pierwszy czują się w tym czasie nieco przytłoczeni. Oto kilka rzeczy, które tatusiowie mogą zrobić, aby poprawić doświadczenie porodu dla swoich rodzin:

Rola ojca w pracy zmieniła się dramatycznie w ciągu ostatniego stulecia. Podczas gdy w przeszłości uważano, że obecność mężczyzny na sali porodowej może pomóc matkom się zrelaksować, nowe postawy doprowadziły do włączenia mężczyzn w doświadczenie porodu. Ponadto dyskurs społeczny zachęca do bliskiej relacji ojciec-dziecko. Obecność ojca przy porodzie wiąże się z bardziej pozytywnym doświadczeniem porodowym zarówno dla matki, jak i jej dziecka – te dane są udostępnione przez portal centrumporad.com.pl.

Prowadzenie rejestru skurczów

Gdy zbliża się termin porodu, warto prowadzić rejestr skurczów. Pracownicy służby zdrowia będą musieli wiedzieć, kiedy, jak długo i jak intensywne są poszczególne skurcze. Aby śledzić przebieg skurczów, użyj długopisu i papieru, aplikacji lub stopera, aby zanotować moment rozpoczęcia i zakończenia każdego z nich. Zapisywanie każdego skurczu pomoże również wyjaśnić lekarzom schemat postępowania.

Mimo że zapisanie siły każdego skurczu może być trudne, należy zanotować, kiedy nie możesz się ruszyć ani mówić. Jeśli stwierdzisz, że skurcze są zbyt silne, aby je kontynuować, porozmawiaj z lekarzem i zapytaj, czy istnieją sposoby na złagodzenie bólu. Jeśli nie możesz tego zrobić, spróbuj odwrócić swoją uwagę za pomocą innych czynności, takich jak słuchanie muzyki lub spacer. Osoba wspierająca może również pomóc Ci w rejestrowaniu skurczów, jeśli czujesz się niekomfortowo.

Zatrudnienie douli

Doula to osoba, która wspiera kobiety podczas porodu. Dodaje ona otuchy i wsparcia moralnego oraz może pomóc matce przejść przez ból i niepokój, które często towarzyszą porodowi. Może również zapewnić skierowania do innych specjalistów, w tym terapii fizycznej miednicy i masażu prenatalnego. Oprócz zapewnienia wsparcia podczas porodu, doule mogą również pomóc w podstawowej edukacji porodowej i pomóc matce w radzeniu sobie z bólem.

Wiedza douli może pomóc matce we wszystkich normalnych obowiązkach, w tym karmieniu piersią i drzemkach. Może również pomóc w załatwianiu spraw i odbieraniu przedmiotów dla rodziny. Obecność douli może sprawić, że poród będzie bardziej pozytywnym doświadczeniem zarówno dla matki, jak i jej partnera. Zatrudniając doulę, spodziewaj się, że spędzisz w szpitalu mniej czasu niż bez niej.

Utrzymanie historii narodzin dziecka w tajemnicy

Utrzymanie historii poczęcia dziecka w tajemnicy podczas porodu rodzinnego jest łatwe. Najpierw skontaktuj się ze szpitalnym oddziałem porodowym lub swoją położną. Zapytaj, z jakimi ograniczeniami możesz się spotkać, jeśli nie podzielisz się tą historią. Niektóre szpitale pozwolą Ci przyprowadzić jedną osobę wspierającą, inne nie. Niektóre szpitale mogą stosować zasady maskowania lub wymagać, aby osoby odwiedzające Cię miały negatywne wyniki testów COVID-19. Testy COVID-19 są coraz bardziej dostępne i mogą pomóc w podjęciu decyzji przez szpital.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top