Zespół policystycznych jajników a ciąża – jak sobie radzić?

Zespół policystycznych jajników a ciąża - jak sobie radzić?

Zespół policystycznych jajników, zwany również PCOS, to częsty problem z układem rozrodczym kobiet, który może powodować komplikacje podczas ciąży. Na szczęście zwykle łatwo jest zdiagnozować to schorzenie. Ginekolog lub endokrynolog omówi z Tobą objawy i inne informacje podczas konsultacji. Będą pytać o historię rodziny, stan zdrowia w przeszłości, wszelkie obecne leki, alergie i inne czynniki, które mogą przyczynić się do stanu zdrowia. Lekarz przyjrzy się również Twojemu układowi rozrodczemu i temu, jak wpływa on na Twój cykl miesiączkowy.

Zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro (IVF) jest stosowane do produkcji zarodków u niepłodnych kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Niepłodne kobiety z PCOS są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju zespołu hiperstymulacji jajników (OHS). W związku z tym, pacjentki z PCOS powinny zwrócić szczególną uwagę na swój protokół leczenia IVF, w tym dawkę gonadotropiny i schemat końcowego dojrzewania oocytów. Zmiany te powinny znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników, a przyszłe zmiany mogą poprawić wyniki ciąż z PCOS.

Próba poczęcia z PCOS wiąże się ze zmianą stylu życia i diety, które mogą wpływać na owulację. Chociaż zmiany stylu życia są zazwyczaj wystarczające do poprawy owulacji, kobiety z PCOS mogą nadal zmagać się z nieregularną owulacją, a także może wystąpić ból podbrzusza po owulacji. Może to wymagać leczenia metodą IVF. W takich przypadkach kobieta musi przejść kilka cykli IVF, zanim zajdzie w ciążę.

Wiercenie jajników

Wiercenie jajników jest doskonałym wyborem dla kobiet z policystycznymi jajnikami. Zabieg ten jest stosunkowo łatwy, jednoetapowy i nie wymaga intensywnego monitorowania ultrasonograficznego. Metoda ta zwiększa również wrażliwość jajników, która jest niezbędna do zajścia w ciążę. Wiercenie jajników jest również opłacalną alternatywą dla terapii gonadotropinowej, która wymaga intensywnego monitorowania i jest droga.

Choć wiercenie jajników może poprawić cykl kobiety, może również spowodować wczesną menopauzę, a tkanka bliznowata może rozwinąć się między jajnikami i jajowodami, co utrudnia poczęcie. Skuteczność tej procedury jest różna, ale większość kobiet poczęła w ciągu jednego roku. Jednak niektóre kobiety mogą mieć inne problemy z płodnością, które uniemożliwiają im zajście w ciążę, takie jak zablokowany przewód lub niska liczba plemników. Procedura ta nie jest tak powszechna jak leki na płodność, więc korzyści nie są stałe. Pacjenci powinni omówić ryzyko i korzyści ze swoim dostawcą opieki zdrowotnej przed poddaniem się jakiemukolwiek rodzajowi operacji.

Cyklu miesiączkowego PCOS reguluje się stopniowo z wiekiem

Cyklu miesiączkowego kobiety PCOS reguluje się stopniowo wraz z wiekiem. Wynika to częściowo z nowej równowagi w jajniku policystycznym, spowodowanej zmniejszeniem ilości androgenów krążących w jej organizmie. Chociaż nie ma bezpośredniej przyczyny tego spadku, to jednak przypisuje się mu wiele czynników. Podczas gdy cykl menstruacyjny kobiety z PCOS może stopniowo poprawiać się z wiekiem, istnieje wiele czynników, które mogą się do tego przyczynić.

Najczęstszym objawem PCOS jest nieregularne miesiączkowanie. Kobieta z PCOS może mieć mniej niż dziewięć miesięcznych okresów w roku lub mieć okresy trwające 35 dni lub więcej. Pomimo tego, jej cykl miesiączkowy będzie prawdopodobnie nieregularny i ciężki. Kobieta może również rozwijać nadmierne owłosienie, trądzik i łysienie typu męskiego z powodu podwyższonego poziomu męskich hormonów. Objawy PCOS mogą być gorsze u kobiet otyłych.

Zachodzenie w ciążę z lekarzem PCOS

Mając PCOS może sprawić, że zajście w ciążę będzie trudne, ale możesz zwiększyć swoje szanse na poczęcie dokonując kilku zmian w stylu życia. Lekarz PCOS, znany również jako endokrynolog reprodukcyjny, może pomóc Ci dokonać niezbędnych zmian w stylu życia, aby zwiększyć szansę na poczęcie i dać swojemu nienarodzonemu dziecku najlepszy możliwy start. Zanim spróbujesz począć, popraw swoją dietę i uzyskaj dużo odpoczynku, aby przygotować się do ciąży.

Specjalista od płodności może przepisać leki, aby uregulować poziom hormonów i pomóc ci w owulacji. W niektórych przypadkach zaawansowane leki lub operacja mogą być potrzebne do osiągnięcia ciąży. W innych przypadkach same zmiany stylu życia mogą pomóc kobietom w poczęciu. Niektórzy lekarze PCOS mogą zalecić doustne środki antykoncepcyjne w celu zrównoważenia hormonów. Pigułki antykoncepcyjne mogą pomóc wyeliminować trądzik i nadmierny wzrost włosów. Metformina jest rodzajem leku, który leczy insulinooporność spowodowaną przez PCOS.Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top