W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany hormonalne, dzięki którym może rozwijać się i funkcjonować dziecko. Pod ich wpływem znajdują się także skóra, włosy i paznokcie kobiety.

Skóra

Pod wpływem estrogenów skóra, która była do tej pory tłusta ma skłonności do przesuszania, a skóra sucha – może mieć tendencję do przetłuszczania, łojotoku oraz trądziku. Trądzik pojawia się o wiele częściej u kobiet, które miały z nim problemy w okresie dojrzewania.

W przypadku pojawienia się trądziku należy myć twarz 2-3 razy dziennie delikatnym płynem przeznaczonym do tego celu. Stosowanie jakichkolwiek środków przeciwtrądzikowych dostępnych bez recepty należy konsultować z lekarzem. Absolutnie nie powinno się stosować środków zawierających w składzie retinoidy (jak tretionina i izotretionina), ponieważ mogą wywoływać rozwój wad u dziecka. W przypadku wyprysków i zmian skórnych pojawiających się w nietypowych miejscach (poza twarzą) oraz mających nietypowy wygląd – należy udać się do dermatologa (dermatolog przyjmuje bez skierowania).

Powinno się dobrać odpowiedni krem i balsam do ciała, aby wzmocnić i uelastycznić skórę. Kremy powinny być delikatne i bezzapachowe. Nie wolno stosować kremów zawierających witaminę A (retinol i jego pochodne), gdyż nadmiar tej witaminy (która jest już dostarczana w pożywieniu) działa teratogennie na płód. Nie jest wskazane stosowanie używanie kremów zawierających duże ilości kwasów owocowych, substancji zapachowych i wyciągów roślinnych. Należy zachować ostrożność  stosując aromateriapię – ryzykowne jest korzystanie z olejków różanego, miętowego, rozmarynowego, cyprysowego, geraniowego.

Bardzo dobrze wpływają na stan skóry prysznice o różnej temperaturze wody. Hartowanie raz zimną raz ciepłą wodą poprawia jędrność piersi, ud i pośladków.

Rozstępy

Rozstępy są to podłużne zmiany w skórze, które pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Świeże rozstępy mają kolor czerwony i różowy, w miareę upływu czasu stają się blade lub biało-srebrzyste. Powstają z powodu uszkodzenia białek skóry (kolagenu i elastyny), które są spowodowane rozciąganiem skóry. Pojawiają się u 90% kobiet w 6-7 miesiącu ciąży. Kobiety, które mają elastyczną skórę, mają prawidłowa dietę i gimnastykują się, nie mają problemów związanych z rozstępami.

Aby uniknąć powstania rozstępów należy:

 • prowadzić zdrową dietę
 • codziennie gimnastykować się
 • stosować codzienny chłodny prysznic (z hartowaniem)
 • stosować codzienny bardzo delikatny masaż – na polepszenie ukrwienia skóry
 • dbać aby zbytnio nie utyć
 • po każdej kąpieli można delikatnie wmasowywać bezzapachowy balsam do ciała – poprawi to elastyczność skóry

Plamy pigmentacyjne

W ciąży pojawają się przebarwienia na brzuchu – w postaci linii biegnącej od spojenia łonowego do pępka, czasem trochę wyżej. Kresa brunatna może pojawić się już w 14 tygodniu ciąży – zazwyczaj jednak przebarwia się w okolicach 6 miesiąca ciąży. Razem z kresą brunatną przebarwiają się otoczki brodawek sutkowych – stają się ciemnoczerwone lub brunatne.

Kobiety w ciąży mają skłonności do przebarwień również na twarzy – nad ustami, w okolicach brwi i na policzkach. Przebarwienia pojawiają się częściej u kobiet, które wystawiają się na działanie promieni słonecznych.

Przebarwienia ciążowe mijają po porodzie – u różnych kobiet w różnym okresie. Zazwyczaj po roku od porodu po przebarwieniach nie pozostaje śladu, choć niektóre kobiety na ich zniknięcie muszą czekać dłużej.

Włosy i paznokcie

Zwiększone stężenie progesteronu we krwi kobiety powoduje, że włosy stają się mocniejsze, bardziej puszyste i mniej wypadają. Włosy w ciąży się zmieniają – gdy miały tendencję do przetłuszczania – progesteron je wysusza, gdy były suche – zwiększa się wydzielanie łoju na skórze głowy. Zmienia się podatność włosów na farbowanie  i inne zabiegi fryzjerskie. Nie zaleca się farbowania włosów w ciągu pierwszych 3 miesiącach ciąży – w tym czasie można korzystać z delikatnych szamponów koloryzujących.

U niektórych kobiet w ciąży pojawia się hirsutyzm – dodatkowe owłosienie na twarzy i wokół brodawek sutkowych – które przechodzi do 6 miesięcy po porodzie.

Po porodzie włosy kobiety stają się słabe i podatne na wypadanie. Siły nabierają przez kilka miesięcy po porodzie, a wypadanie ustępuje po 6-12 miesiącach.

Paznokcie pod wpływem hormonów ciążowych stają się mocniejsze i rosną szybciej niż do tej pory. Czasem może to predysponować do ich łamliwości i rozdwajania. Poprawa stanu paznokci przemija w ciągu pierwszych 5 miesięcy po porodzie. Po porodzie powinno się zacząć stosować  wzmacniające odżywki do paznokci.

Wizyty u kosmetyczki

Jeżeli do tej pory nie korzystałaś z usług kosmetyczki – pierwszą wizytę w salonie piękności możesz odbyć dopiero w 4 miesiącu ciąży – ale tylko wtedy, gdy ciąża rozwija się prawidłowo i lekarz nie ma przeciwwskazań. Jeżeli już przed ciążą korzystałaś z wizyt w salonach – pierwsze wizyty możesz odbyć już na początku ciąży. Pamiętaj, że zabiegi muszą mieć łagodny i nieinwazyjny przebieg.

Zabiegi, jakim możesz się poddawać bez obaw to:

 • peelingi (od 7 miesiąca – tylko peelingi enzymatyczne)
 • hydromasaż
 • delikatne masaże zmniejszające bóle kręgosłupa (masaż po 6 miesiącu ciąży powinno wykonywać się w pozycji na plecach lub na boku, masaż samego kręgosłupa – wyłącznie na siedząco)
 • nawilżające, chłodzące i ujędrniające maski z błota na twarz i całe ciało
 • maski algowe na biust (zakaz używania w ostatnim miesiącu ciaży)
 • temperatura stosowanych zabiegów nie powinna przekraczać 37 st.C

Zabiegi, których nie powinno się stosować w czasie ciąży:

 • zabiegi z wykorzystaniem prądu (np. zamykanie naczynek krwionośnych, usuwanie włókniaków, zabiegi liftingujące, ultradźwięki)
 • laser
 • sauna
 • bicze szkockie
 • krioterapia
 • makijaż permanentny
 • głębokie usuwanie naskórka
 • solarium
 • drenaż
 • akupunktura